Gazeta Podatkowa nr 8 (840) z dnia 26.01.2012
Różnice inwentaryzacyjne w księdze
Prowadzę działalność handlową i rozliczam się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przychody i rozchody towarów ewidencjonuję w komputerowym programie magazynowym. Sporządziłem spis z natury na dzień 31 grudnia 2011 r., z którego wynikają niedobory i nadwyżki. W jaki sposób ująć je w księdze podatkowej - czy stanowią odpowiednio koszt i przychód podatkowy?
Przy rozliczaniu się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji magazynowej. Jednak z pytania wynika, że podatnik dobrowolnie zaprowadził taką ewidencję. Po sporządzeniu spisu z natury na koniec 2011 r. podatnik porównał stan faktyczny ze stanem ewidencyjnym i stwierdził różnice, tj. niedobory (stan faktyczny niższy niż stan ewidencyjny) i nadwyżki (stan faktyczny wyższy niż stan ewidencyjny) towarów. W pierwszej kolejności należy doprowadzić stan ewidencyjny do stanu faktycznego, tj. dokonać korekt w prowadzonej ewidencji magazynowej (zdjąć ze stanu niedobory, a wpisać nadwyżki). W drugiej - przeprowadzić i właściwie udokumentować postępowanie wyjaśniające powstałe różnice.
Najpierw należy wykluczyć tezę, że ustalone niedobory i nadwyżki są pozorne, tzn. że powstały wskutek pomyłek popełnionych w ewidencji magazynowej przy dokonywaniu zapisów dotyczących przychodów i rozchodów towarów. Takie różnice nie są ujmowane w księdze, należy tylko skorygować błędne zapisy w ewidencji magazynowej.
Jeśli faktycznie powstały niedobory towarów, mogą one stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem że są niezawinione, czyli nie powstały w wyniku braku staranności bądź nieracjonalnego działania podatnika. W takim przypadku wyksięgowuje się wartość niedoboru towarów w cenach zakupu z kolumny 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" (kolorem czerwonym lub ze znakiem minus) i wpisuje do kolumny 13 "Pozostałe wydatki". Z kolei jeżeli niedobór byłby zawiniony, jego wartość nie może stanowić kosztu podatkowego. Należy wówczas wyksięgować ją z kolumny 10 (kolorem czerwonym lub znakiem minus) i nie ujmować w żadnej innej kolumnie księgi.
Faktyczne nadwyżki towarów stanowią przychód podatkowy ujmowany w kolumnie 8 księgi "Pozostałe przychody".
W przypadku gdy podczas spisu ustalono niedobory i nadwyżki towarów podobnego asortymentu, istnieje możliwość skompensowania niedoborów niezawinionych z nadwyżkami. Ujęciu w księdze podlegają wtedy pozostałe po kompensacie różnice (niedobory lub nadwyżki).
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|