Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (779) z dnia 20.08.2012
Moment ujęcia zakupu towarów handlowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
W którym miesiącu i pod jaką datą ujmować w księdze przychodów i rozchodów zakup towarów handlowych, jeżeli data wystawienia faktury jest wcześniejsza niż data otrzymania towaru?
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, w księdze przychodów i rozchodów fakturę za zakup towaru handlowego, wystawioną przed otrzymaniem towaru, należy ująć - tak jak zakup środków trwałych, wyposażenia, itp. - pod datą wystawienia faktury. |
Co do zasady, w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
W przypadku towarów handlowych (a także materiałów podstawowych) są pewne wątpliwości co do sposobu (momentu) ujęcia ich zakupu w księdze. Wynika to z faktu, że § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.) stanowi, że zakup ww. towarów (materiałów) musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (nie dotyczy przypadków, gdy księgę prowadzi biuro rachunkowe). Stąd pojawia się problem, czy zakup ten ujmować w księdze - zgodnie z przepisami ustawy - pod datą faktury, czy też zgodnie z powołanym przepisem rozporządzenia - pod datą otrzymania tych towarów (materiałów).
Organy podatkowe wyjaśniają, że w przypadku, gdy data faktury jest wcześniejsza niż data otrzymania towarów (materiałów), to zakup należy ująć w księdze pod datą wystawienia faktury. Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2012 r., nr IPTPB1/415-185/12-2/KSU:
"(...) W sytuacji, kiedy faktura dokumentująca nabycie towaru handlowego została wystawiona przed dostawą towaru (np. w miesiącu poprzedzającym dostawę), to w kolumnie 2 podatkowej księgi przychodów i rozchodów "Data zdarzenia gospodarczego" należy wpisać datę wystawienia faktury. Data wystawienia faktury jest datą poniesienia kosztu uzyskania przychodu. (...)"
Podobne stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 20 kwietnia 2011 r., nr ITPB1/415-108a/11/TK, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2011 r., nr IBPB1/415-271/11/RM.
Zaznaczamy, że takie ujęcie zakupu może powodować, iż chronologia zapisów w księdze nie będzie zachowana. Dlatego też w kolumnie 16 "Uwagi" można wpisać adnotację wyjaśniającą tego przyczynę.
Przykład
Podatnik dokonał zakupu towaru handlowego. Fakturę na kwotę 5.000 zł netto wystawioną 30 lipca br. podatnik otrzymał - wraz z towarem - 1 sierpnia br. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów podatnik dokonał następujących zapisów: Miesiąc: lipiec
|
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|