Gazeta Podatkowa nr 101 (933) z dnia 17.12.2012
Koszty z przełomu roku
Ujmuję koszty w księdze podatkowej zgodnie z metodą kasową. Czy koszty na przełomie roku mogę rozliczyć zgodnie z datą wystawienia faktury, czy wyjątkowo według okresu, którego dotyczą (np. fakturę za usługi telekomunikacyjne, gdy część kosztu dotyczy grudnia 2012 r., a część stycznia 2013 r.)?
Podatnik ujmujący koszty w księdze podatkowej zgodnie z metodą kasową (uproszczoną) nie rozlicza ich na okresy, których dotyczą. Zasada ta ma zastosowanie również w odniesieniu do kosztów na przełomie roku.
Podatnik, który do ewidencji kosztów przyjął metodę kasową (uproszczoną), określoną w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), koszty uzyskania przychodów wpisuje do księgi zasadniczo w dacie poniesienia. Przy tym za datę tę przyjmuje dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). Oznacza to, że np. faktury za usługi telekomunikacyjne powinien ujmować w kosztach pod datą ich wystawienia - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Nie inaczej będzie w sytuacji gdy faktura obejmuje okres przełomu roku, tj. część grudnia 2012 r. i część stycznia 2013 r. lub np. rozmów za grudzień 2012 r. i abonamentu za styczeń 2013 r. Przy tej metodzie prowadzenia księgi nie ma bowiem znaczenia, którego okresu koszt dotyczy.
Inaczej jest w przypadku prowadzenia księgi podatkowej metodą memoriałową, o której mowa w art. 22 ust. 5-5c ustawy o pdof. Wtedy koszty pośrednio związane z przychodami, takie m.in. jak koszty usług telekomunikacyjnych, wpisuje się do księgi podatkowej też co prawda w dacie ich poniesienia (czyli pod datą wystawienia faktury). Ale gdy dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, należy proporcjonalnie je przyporządkować do lat podatkowych, których dotyczą. Wynika to z art. 22 ust. 5c ustawy o pdof. Podatnik przy stosowaniu tej metody księgowałby faktury za usługi telekomunikacyjne w trakcie roku pod datą wystawienia (nie rozlicza się ich na przełomie miesięcy). Jednak gdyby dotyczyły przełomu roku, a faktura byłaby wystawiona w grudniu 2012 r., powinien wpisać koszty dotyczące:
- grudnia 2012 r. do kolumny 13 księgi za grudzień 2012 r., pod datą wystawienia faktury,
- stycznia 2013 r. do kolumny 13 księgi za styczeń 2013 r., pod datą 1 stycznia 2013 r.
Warto dodać, że gdyby faktura za usługi telekomunikacyjne obejmująca w części grudzień 2012 r. i styczeń 2013 r. była wystawiona w styczniu 2013 r., podatnik prowadzący księgę metodą memoriałową powinien ująć koszty dotyczące:
- grudnia 2012 r. w kolumnie 13 księgi za grudzień 2012 r., pod datą 31 grudnia 2012 r.,
- stycznia 2013 r. w kolumnie 13 księgi za styczeń 2013 r., pod datą wystawienia faktury.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|