Gazeta Podatkowa nr 35 (972) z dnia 2.05.2013
Podatek od środków transportowych w księdze
Deklarację na podatek od środków transportowych za 2013 r. przedsiębiorca złożył do 15 lutego. Tego dnia minął też termin zapłaty pierwszej raty, która jednak nie została jeszcze uiszczona. W jakim miesiącu, w jakiej wysokości i na podstawie jakiego dokumentu przedsiębiorca powinien uwzględnić koszty z tego tytułu w księdze podatkowej prowadzonej metodą uproszczoną?
Podatnik prowadzący księgę podatkową metodą uproszczoną ujmuje w niej koszty zgodnie z ogólną regułą określoną w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym są poniesione. Za dzień poniesienia kosztów w przypadku prowadzenia księgi podatkowej uważa się - co do zasady - dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Właściwym dowodem księgowym stanowiącym podstawę wpisania do księgi podatkowej podatku od środków transportowych jest deklaracja sporządzona na odpowiednim formularzu przez podatnika i złożona właściwemu organowi podatkowemu, w terminie do 15 lutego każdego roku. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, to w takim przypadku deklarację na ten podatek składa się w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. Mówi o tym art. 9 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie:
- do 15 lutego i
- do dnia 15 września każdego roku.
O momencie zaliczenia podatku od środków transportowych do kosztów uzyskania przychodów nie decyduje data zapłaty tego podatku.
Mimo że pierwsza rata podatku od środków transportowych za 2013 r. nie została dotychczas zapłacona, przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową metodą uproszczoną powinien ująć w niej ten podatek pod datą sporządzenia deklaracji - na podstawie tej deklaracji. Całą kwotę tego podatku należnego za 2013 r. podatnik obowiązany był wpisać w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pod datą sporządzenia deklaracji na ten podatek. Przykładowo, jeżeli na deklaracji w sprawie podatku od środków transportowych za 2013 r. zamieszczono datę sporządzenia przypadającą na 12 lutego 2013 r., to ten dzień wyznaczył moment poniesienia kosztu z tego tytułu. Ten dzień należało więc wpisać w kolumnie 2 księgi podatkowej "Data zdarzenia gospodarczego".
Dodać należy, że również podatnik prowadzący księgę podatkową metodą memoriałową, o której mowa w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o pdof, będzie obowiązany wpisać do księgi podatkowej koszt z tytułu podatku od środków transportowych pod datą sporządzenia deklaracji. Jest to bowiem koszt pośrednio związany z przychodami, który ujmuje się w księdze podatkowej prowadzonej metodą memoriałową pod datą poniesienia.
Niezapłacony w terminie podatek jest zaległością podatkową, od której podatnik obowiązany jest zapłacić odsetki za zwłokę. Odsetki te nalicza się za okres od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku. Wynika to z art. 53 § 4 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Odsetki te nie będą podlegały ujęciu w księdze podatkowej. Jak bowiem stanowi art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o pdof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|