Gazeta Podatkowa nr 101 (1038) z dnia 19.12.2013
Ewidencja podatku od nieruchomości
Otrzymałam decyzję na podatek od nieruchomości na 2013 r. Czy ten podatek należy zaksięgować w księdze podatkowej w momencie zapłaty podatku, czy w terminach określonych w decyzji?
Należy zaznaczyć, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje m.in. od pierwszego dnia następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Jeżeli obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek (art. 6 ust. 5 wymienionej ustawy). Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.
Podatnik prowadzący księgę podatkową według metody uproszczonej ujmuje w niej koszty w sposób określony w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Z tego przepisu wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Przy czym za dzień poniesienia kosztu uważa się - co do zasady - dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). Należy też zaznaczyć, że nie istnieją przepisy określające, że podatek od nieruchomości uwzględnia się w kosztach uzyskania przychodów dopiero po jego zapłaceniu. Zatem podatnik prowadzący księgę metodą uproszczoną powinien kwotę podatku od nieruchomości wykorzystywanej przez niego na cele prowadzonej działalności gospodarczej wpisać do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Podstawą dokonania tego zapisu w księdze podatkowej będzie decyzja określająca wymiar podatku od nieruchomości na 2013 r. W kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" podatnik obowiązany będzie wpisać dzień wydania decyzji.
W analogiczny sposób będzie przebiegała ewidencja podatku od nieruchomości za rok 2013 w księdze podatkowej prowadzonej metodą memoriałową, tj. określoną w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o pdof. Podatku od nieruchomości nie zalicza się bowiem do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, lecz do kosztów pośrednich. Koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Gdyby podatnik, o którym mowa w pytaniu, prowadził księgę podatkową metodą memoriałową, to byłby obowiązany wpisać do tej księgi w kolumnie 13 całą kwotę podatku od nieruchomości dotyczącą 2013 r., wynikającą z otrzymanej decyzji. Także i w tym przypadku nie ma znaczenia termin zapłaty tego podatku określony w decyzji. W rozważanej sytuacji koszt pośredni dotyczy w całości 2013 r., zatem podatnik powinien dokonać zapisu w księdze pod datą wydania decyzji określającej wymiar podatku od nieruchomości.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|