Poradnik VAT nr 5 (413) z dnia 10.03.2016
Kasa rejestrująca w biurze rachunkowym
Biuro rachunkowe świadczy m.in. usługi w zakresie sporządzania zeznań podatkowych. Czy sporządzając zeznania roczne osób prywatnych, musi posiadać kasę fiskalną i rejestrować w niej usługi? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl 986837]
Komentarz 1
W takim przypadku nie musisz posiadać kasy fiskalnej.
Komentarz redakcji |
Przypomnijmy, iż od 1 stycznia 2015 r. bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych objęte zostały m.in. usługi doradztwa podatkowego (§ 4 pkt 2 lit. h) rozporządzenia w sprawie zwolnień).
Przepis ten od początku budził wątpliwości dotyczące określenia czy wykonywane przez podatników prowadzących biura rachunkowe usługi są "doradztwem podatkowym" w rozumieniu tego rozporządzenia.
Zakres doradztwa podatkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 213 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy czynności doradztwa podatkowego obejmują:
1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.
W interpretacji ogólnej nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 z dnia 9 kwietnia 2015 r. dotyczącej m.in. obowiązku stosowania kas rejestrujących przez biura rachunkowe sporządzające m.in. deklaracje (zeznania roczne) na rzecz osób prywatnych Minister Finansów wyjaśnił, że jeżeli podmiot niezależnie od jego statusu czy też posiadania określonych uprawnień, będzie świadczył usługi doradztwa podatkowego lub prawnicze, będzie obowiązany do ich ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek prowadzenia ewidencji nie będzie miał natomiast zastosowania wobec podmiotów wykonujących czynności związane wyłącznie z obsługą rachunkowo-księgową, tj. w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych czy też wypełniania deklaracji podatkowych.
Mając zatem powyższe na uwadze, jeżeli podatnik wykonuje usługi księgowe (sporządzanie rocznych zeznań o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty w roku podatkowym) na rzecz osób prywatnych, to nie ma on obowiązku stosowania kasy fiskalnej, do momentu przekroczenia obrotu w wysokości 20.000 zł.
Z przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień wynika bowiem, że podatnik kontynuujący działalność gospodarczą (zakładamy, że z takim mamy do czynienia w niniejszej sprawie) ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej, jeżeli kwota obrotu ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 1).
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|