Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (427) z dnia 1.10.2016
Obligatoryjne doskonalenie zawodowe biegłych rewidentów
1. Zasady odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego
Rok 2016 jest już kolejnym, tj. drugim rokiem obowiązywania nowych zasad odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego przez biegłych rewidentów. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768).
Przypomnieć w tym miejscu należy, że według art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1000), dalej zwanej ustawą o biegłych rewidentach, biegły rewident jest obowiązany stale podnosić kwalifikacje zawodowe, w tym przez odbywanie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w każdym roku kalendarzowym. Z art. 4 ust. 3 ustawy o biegłych rewidentach wynika, że Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (KRBR) określa, w formie uchwały, zatwierdzanej przez Komisję Nadzoru Audytowego:
- zakres tematyczny obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, z wyjątkiem części dotyczącej samokształcenia zawodowego,
- okres rozliczeniowy i minimalną liczbę godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, w tym dopuszczalną liczbę godzin przypadających na samokształcenie zawodowe, dla biegłych rewidentów wykonujących zawód i niewykonujących zawodu.
W uchwale nr 2751/51a/2015 z 28 stycznia 2015 r. w sprawie okresu rozliczeniowego i minimalnej liczby godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów KRBR określiła 3-letni okres rozliczeniowy. Obejmuje on 3 kolejno następujące po sobie lata kalendarzowe, przy czym pierwszy okres rozliczeniowy trwa od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2017 r.
Liczba godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego obowiązująca biegłego rewidenta wynosi w okresie rozliczeniowym 120 godzin lekcyjnych, z tym że:
|
Obowiązuje zasada proporcjonalności, co oznacza, że na każdy rok okresu rozliczeniowego przypada 40 godzin obligatoryjnego doskonalenia. Określono także minimalną roczną liczbę godzin szkoleniowych, którą biegły rewident zobowiązany jest odbyć w każdym roku kalendarzowym okresu rozliczeniowego. Wynosi ona 24 godziny lekcyjne, z tym że:
- co najmniej 16 godzin lekcyjnych biegły rewident zobowiązany jest odbyć poprzez udział w szkoleniu przeprowadzonym przez KRBR lub jednostkę uprawnioną,
- co najwyżej 8 godzin lekcyjnych biegły rewident może odbyć w ramach samokształcenia.
Uwaga: Godziny obligatoryjnego doskonalenia zawodowego odbyte w okresie rozliczeniowym ponad wymiar określony dla danego cyklu rozliczeniowego nie zostają zaliczone do kolejnego okresu rozliczeniowego.
Trzeba też zaznaczyć, że odbycie w każdym roku kalendarzowym szkolenia w wymiarze minimalnym (3 × 24 godziny lekcyjne = 72 godziny lekcyjne) nie zapewnia biegłemu rewidentowi osiągnięcia wymaganego limitu. Jak już wcześniej wskazano limit ten wynosi 120 godzin lekcyjnych (z czego na samokształcenie przypadać może nie więcej niż 48 godzin). W takim przypadku musi on odbyć dodatkowe szkolenia. Może to mieć miejsce w każdym roku kalendarzowym lub w dowolnym roku kalendarzowym, ale konieczne jest, aby odbyło się ono w ramach danego 3-letniego okresu rozliczeniowego.
Przykład
Biegły rewident w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. będzie uczestniczył w następujących szkoleniach:
Z danych przedstawionych w tabeli wynika, że w każdym roku kalendarzowym, tj. w 2015 r., 2016 r. i 2017 r., biegły rewident wypełnił minimum godzinowe (24 godz., w tym co najmniej 16 godz. szkolenia organizowanego przez KRBR lub jednostkę uprawnioną oraz co najwyżej 8 godz. w formie samokształcenia). Ponadto w cyklu rozliczeniowym przypadającym na lata 2015-2017 wypełnił on minimum godzinowe wynoszące 120 godz., z czego 80 godz. (norma wynosi 72 godz.) przypada na udział w szkoleniach organizowanych przez KRBR lub jednostkę uprawnioną, a 40 godz. obligatoryjnego doskonalenia zawodowego odbyło się w formie samokształcenia (norma nie może przekraczać 48 godz.). Oznacza to, że w cyklu rozliczeniowym obejmującym lata 2015-2017 obowiązki dotyczące obligatoryjnego doskonalenia zawodowego zostały przez biegłego rewidenta spełnione. Uwaga: W terminie do 31 grudnia 2017 r. biegły rewident złoży oświadczenie o odbytym samokształceniu w latach 2015-2017. |
2. Forma samokształcenia zawodowego
Samokształcenie zawodowe biegły rewident może odbyć wyłącznie w formach określonych w § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów (Dz. U. poz. 1730), tj. przez:
- uczestnictwo w konferencjach lub
- pracę dydaktyczną, naukowo-dydaktyczną lub naukową, lub
- uczestnictwo w studiach wyższych, studiach trzeciego stopnia, studiach podyplomowych, lub
- uczestnictwo w szkoleniach przeprowadzanych w formie stacjonarnej lub w formie kształcenia na odległość z wykorzystaniem sieci Internet (e-learning), lub
- uczestnictwo w kursach kształcenia teoretycznego i praktycznego, lub
- udział w opracowywaniu projektów aktów prawnych, lub
- napisanie wydanych lub przyjętych do druku publikacji w formie książki, rozdziału w książce, artykułu w czasopiśmie fachowym, lub
- opracowanie wydanego programu multimedialnego, lub
- prowadzenie kursów, wykładów, wygłaszanie referatów na konferencjach lub szkoleniach.
Odbycie samokształcenia biegły rewident potwierdza złożonym przez siebie oświadczeniem zawierającym dane wymienione w § 5 rozporządzenia, tj.:
- imię i nazwisko oraz numer wpisu do rejestru biegłego rewidenta;
- sposób odbywania samokształcenia zawodowego;
- termin samokształcenia zawodowego;
- liczbę godzin samokształcenia zawodowego;
- zakres tematyczny samokształcenia zawodowego.
3. Przechowywanie dokumentów potwierdzających odbycie szkolenia
Biegły rewident obowiązany jest przechowywać dokumenty potwierdzające odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego przez okres 6 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je odbył. |
Na wezwanie KRBR biegły rewident obowiązany jest złożyć dokumenty potwierdzające odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania (art. 4 ust. 2e ustawy o biegłych rewidentach). Nie należy zatem bez wezwania przesyłać do biura KRBR zaświadczeń lub certyfikatów potwierdzających odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w formie szkoleń organizowanych przez KRBR lub jednostkę uprawnioną oraz o samokształceniu. W sytuacji jednak, gdy doskonalenie zawodowe w ramach samokształcenia miałoby być zaliczone na poczet części rocznej minimalnej liczby godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (wynoszącego 24 godziny), biegły rewident powinien złożyć w KRBR oświadczenie do końca roku, w którym chce zaliczyć to szkolenie. Oznacza to, że jeżeli np. w 2016 r. biegły rewident realizowałby szkolenie wyłącznie w wymiarze minimalnym, tj. 24 godzinnym, z czego 16 godzin odbędzie jako szkolenie przeprowadzone przez KRBR lub jednostkę uprawnioną, a pozostałe 8 godzin w formie samokształcenia, to będzie obowiązany przesłać do KRBR oświadczenie o samokształceniu w terminie do 31 grudnia 2016 r.
W innej sytuacji, np. gdyby biegły rewident brał udział w każdym roku kalendarzowym, tj. w 2015, 2016 i 2017, w szkoleniu przeprowadzonym przez KRBR lub jednostkę uprawnioną w wymiarze wynoszącym 24 godziny, to zrealizowałby limit szkolenia w tej formie w każdym roku kalendarzowym oraz w ramach cyklu rozliczeniowego obejmującego lata 2015-2017 (3 × 24 = 72). Obowiązany będzie wówczas udokumentować odbyte szkolenie w latach 2015-2017 w formie samokształcenia w wymiarze wynoszącym 48 godzin oraz złożyć oświadczenie o samokształceniu do KRBR do ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, którego oświadczenie dotyczy, tj. do 31 grudnia 2017 r.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|