Gazeta Podatkowa nr 86 (1336) z dnia 27.10.2016
Zawiadomienie urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi podatkowej przez biuro rachunkowe
Zamierzam zawrzeć z biurem rachunkowym umowę o prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak zawiadomić o tym urząd skarbowy? Czy wystarczy zgłoszenie w CEIDG-1?
Kwestię zawiadomienia o powierzeniu prowadzenia księgi podatkowej biuru rachunkowemu reguluje § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z nim, jeżeli na zlecenie podatnika prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując:
- nazwę i adres biura,
- miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem.
Przepisy rozporządzenia nie określają formy powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o powierzeniu prowadzenia księgi biuru rachunkowemu. W praktyce podatnicy składali do urzędu skarbowego pismo w tej sprawie zawierające dane identyfikujące podatnika i informacje wymagane w § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia.
Z dniem 19 maja 2016 r. do art. 24a ustawy o pdof wprowadzono nowe ust. 3b i 3c. W myśl tych przepisów, jeżeli na zlecenie podatnika prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, jest on obowiązany w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując nazwę i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem. Zawiadomienie to może być złożone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Wprowadzenie tych przepisów miało umożliwić przedsiębiorcy złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienia o prowadzeniu księgi przez biuro za pośrednictwem wniosku CEIDG-1, który służy także do aktualizacji danych. We wniosku tym podaje się:
- w rubryce 21 - nazwę (firmę) i NIP biura rachunkowego, z którym podatnik zawarł umowę o prowadzenie księgi,
- w rubryce 22 - adres przechowywania dokumentacji rachunkowej podatnika.
Wniosek CEIDG-1, jak wynika z jego treści, stanowi jednocześnie zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego. W świetle omawianych uregulowań należy zatem uznać, że zawiadomienie, o którym mowa w pytaniu, przedsiębiorca może złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego za pośrednictwem wniosku CEIDG-1 i nie musi wówczas składać odrębnego zawiadomienia bezpośrednio w urzędzie skarbowym.
Zawiadomienie o zleceniu prowadzenia księgi podatkowej biuru rachunkowemu za pośrednictwem CEIDG-1 należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem.
Warto zauważyć, że zarówno w § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, jak i w art. 24a ust. 3b ustawy o pdof wskazano, że w zawiadomieniu należy podać adres biura rachunkowego, a w formularzu CEIDG-1 nie wpisuje się tego adresu (który zasadniczo jest tożsamy z adresem przechowywania dokumentacji rachunkowej podatnika, ale może też być inny). Jednak bazując na tym, że formularz ten zawiera nazwę biura i jego NIP, a więc dane umożliwiające jego identyfikację przez organ podatkowy, i że ustawodawca w art. 24a ust. 3c ustawy o pdof zezwolił na użycie tego formularza do zawiadomienia o prowadzeniu księgi przez biuro, można uznać, że jego złożenie stanowi wystarczającą formę spełnienia tego obowiązku.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|