Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Moment przeksięgowania na kapitał własny skutków błędów popełnionych w latach ubiegłych
Błąd popełniony w 2010 r. odnieśliśmy bezpośrednio na kapitał własny. Zgodnie z uchwałą wspólników zatwierdzającą sprawozdanie za 2010 r., całość zysku przeniesiono na kapitał zapasowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidend w późniejszych terminach. Czy do przeksięgowania kwoty ujętej na koncie 82 na konto kapitału zapasowego niezbędna jest kolejna uchwała wspólników zatwierdzająca takie księgowanie?
Ustawa o rachunkowości przewiduje prawo jednostki do odniesienia skutków błędów popełnionych w latach ubiegłych, na kapitał własny jednostki, a więc na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Zysk lub strata z lat ubiegłych).
Odniesienie błędu bezpośrednio w ciężar strat lub zysków z lat ubiegłych wymaga decyzji odpowiedniego organu spółki, co do sposobu pokrycia straty lub podziału zysku. Tym samym kwotę błędu przeksięgowuje się z konta 82, dopiero na podstawie podjętej uchwały. |
Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż skutki korekty błędów z lat ubiegłych uwzględnia się w uchwałach o podziale zysku lub pokryciu straty za rok, w którym skutki te ujęto w księgach rachunkowych. Dzielony wynik finansowy lub stratę do pokrycia ustala się zatem w taki sposób, jakby przychody i koszty, wywołane korektą błędu, księgowane były na kontach wynikowych, a nie na kontach kapitału własnego.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|