Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (756) z dnia 1.01.2012
Czy złożyć zawiadomienie o przejściu na księgi rachunkowe?
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Od 2012 r. jesteśmy zobowiązani do przejścia z księgi podatkowej na pełną księgowość. Czy musimy o tym fakcie powiadomić urząd skarbowy?
Nie, jednostka, która od 1 stycznia 2012 r. obowiązkowo przeszła na księgi rachunkowe, nie musi składać do urzędu skarbowego zawiadomienia w tej sprawie.
Przypomnijmy, że limit przychodów za 2011 r., zobowiązujący do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2012 r., wynosi 5.293.440 zł (równowartość 1.200.000 euro przeliczona po średnim kursie NBP z dnia 30 września 2011 r., czyli 4,4112 zł/euro). Jednostki, które limit ten osiągnęły, są zobowiązane do prowadzenia w 2012 r. pełnej księgowości.
O zaprowadzeniu od 1 stycznia ksiąg rachunkowych jednostki prowadzące dotychczas podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą też zdecydować dobrowolnie - tj. w sytuacji, gdy ich przychody są niższe niż równowartość 1.200.000 euro. Z art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości oraz z art. 24a ust. 5 ustawy o PDOF wynika, że w takim przypadku przed rozpoczęciem roku obrotowego (podatkowego) należy zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
A zatem, o fakcie zaprowadzenia ksiąg rachunkowych informuje się urząd skarbowy wtedy, gdy w roku poprzednim jednostka prowadziła księgę podatkową, a o przejściu od nowego roku na pełną księgowość zdecydowała dobrowolnie. Jednostka miała czas na złożenie zawiadomienia do 31 grudnia 2011 r. Przepisy nie przewidują takiego obowiązku w stosunku do jednostek zobligowanych do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych z uwagi na przekroczenie limitu.
Zgłoszenia do urzędu skarbowego nie składa także podmiot, który w 2011 r. prowadził księgi rachunkowe i w 2012 r. chce nadal je prowadzić, mimo że jego przychody w 2011 r. nie osiągnęły wymaganego limitu.
Z kolei, gdyby podmiot ten podjął decyzję, że od nowego roku rezygnuje z prowadzenia pełnej księgowości i przechodzi na podatkową księgę przychodów i rozchodów, to wtedy - na mocy § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.) - miałby obowiązek poinformowania o tym urzędu skarbowego. O zaprowadzeniu księgi podatkowej należy w takim przypadku zawiadomić w terminie 20 dni od dnia jej założenia.
Na zakończenie dodajmy, że w związku ze zmianą prowadzonej ewidencji księgowej należy złożyć formularz aktualizacyjny, w którym wskazuje się rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej. W przypadku spółki jawnej zgłoszenie aktualizacyjne składa się na formularzu NIP-2.
Obowiązek złożenia formularza aktualizacyjnego obejmuje wszystkie podmioty, które zmieniają formę prowadzonej dokumentacji rachunkowej, a więc także te, które przechodzą z księgi podatkowej na pełną księgowość obowiązkowo.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|