Gazeta Podatkowa nr 53 (990) z dnia 4.07.2013
Utrata uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg
Osoba posiadająca certyfikat księgowy została skazana wyrokiem za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Czy osoba ta traci uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
TAK. Niekaralność jest jednym z warunków uzyskania certyfikatu księgowego. Wynika to z art. 76b ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Jest także konieczna do zachowania tych uprawnień.
Osoby posiadające certyfikat księgowy mogą utracić uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ta kwestia została uregulowana w art. 76a ust. 6 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, że osoby, które po otrzymaniu certyfikatu księgowego, uzyskaniu wpisu do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, nie są uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Jeżeli osoba posiadająca uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostanie skazana m.in. za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, wówczas traci te uprawnienia.
Z pytania wynika, że osoba posiadająca certyfikat księgowy została skazana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu na karę 3 lat pozbawienia wolności, przy czym sąd zawiesił wykonanie orzeczonej kary na okres 5 lat. Jeżeli wyrok ten już się uprawomocnił, to osoba skazana utraciła uprawnienie do wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przypadku gdy prowadziła działalność w formie np. biura rachunkowego jednoosobowo, powinna zakończyć tę działalność lub też zatrudnić do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych osobę z uprawnieniami (tj. osobę posiadającą certyfikat księgowy, biegłego rewidenta lub doradcę podatkowego). Taka możliwość wynika z art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości. W myśl regulacji określonych w tym przepisie, działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych mogą wykonywać:
1) przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
2) pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|