Gazeta Podatkowa nr 103 (1144) z dnia 24.12.2014
Obligatoryjne doskonalenie zawodowe biegłych rewidentów
Ustawa o ułatwieniu dostępu do niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. z 2014 r. poz. 768), zwana dalej ustawą deregulacyjną, wprowadziła istotne zmiany m.in. do ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. z 2009 r. nr 77, poz. 649 ze zm.). Deregulacja dostępu do zawodu biegłego rewidenta polega m.in. na rozszerzeniu możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego. Ustawa deregulacyjna weszła w życie 10 sierpnia 2014 r., natomiast znowelizowane przepisy dotyczące biegłych rewidentów wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. (art. 18 ustawy deregulacyjnej).
Nowe przepisy, podobnie jak to ma miejsce obecnie, stanowią, że biegli rewidenci zobowiązani są stale podnosić kwalifikacje zawodowe, w tym przez odbywanie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o biegłych rewidentach). Część obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegły rewident może odbyć w ramach samokształcenia zawodowego, potwierdzonego na podstawie złożonego przez biegłego oświadczenia.
Obowiązek udziału biegłego rewidenta w obligatoryjnym doskonaleniu zawodowym powstaje z pierwszym dniem roku następującego po roku, w którym biegły rewident został wpisany do rejestru. Biegły rewident obowiązany jest przechowywać dokumenty potwierdzające odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego przez okres 6 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je odbył.
Na udokumentowany wniosek biegłego rewidenta Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może, w uzasadnionych przypadkach, wyrazić zgodę na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym, nie dłuższym jednak niż dwa lata od upływu wymaganego terminu.
Zakres tematyczny obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, z wyjątkiem części dotyczącej samokształcenia zawodowego, oraz okres rozliczeniowy i minimalną liczbę godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, w tym dopuszczalną liczbę godzin przypadających na samokształcenie zawodowe, dla biegłych rewidentów wykonujących zawód i niewykonujących zawodu określa Krajowa Rada Biegłych Rewidentów w formie uchwały, zatwierdzanej przez Komisję Nadzoru Audytowego.
Szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego przeprowadza:
- Krajowa Rada Biegłych Rewidentów,
- jednostka uprawniona.
Jednostką uprawnioną jest jednostka wpisana do wykazu prowadzonego przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, która spełniła kryteria określone w art. 4 ust. 6 znowelizowanej ustawy o biegłych rewidentach. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów publikuje na swojej stronie internetowej wykaz jednostek uprawnionych. Przeprowadza też wizytacje w jednostkach uprawnionych.
Na podstawie art. 4 ust. 11 ustawy o biegłych rewidentach Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 5 grudnia 2014 r. pod poz. 1730 i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Rozporządzenie określa:
- formy i sposób odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego,
- rodzaje dokumentów potwierdzających odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego i zakres oświadczenia o odbyciu samokształcenia zawodowego,
- sposób dokumentowania i tryb rozpatrywania wniosku o odbycie doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym,
- sposób oceny przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów spełnienia kryteriów, o których mowa w art. 4 ust. 6 ustawy o biegłych rewidentach,
- tryb dokonywania wpisu do wykazu jednostek uprawnionych,
- rodzaje dokumentów składanych wraz z wnioskiem o wpis do wykazu jednostek uprawnionych,
- szczegółowy zakres i tryb przekazywania Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów przez jednostki uprawnione informacji dotyczących prowadzonego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|