Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (801) z dnia 1.04.2013
Termin podjęcia decyzji o stosowaniu MSR
Przepisy o rachunkowości stanowią, iż sprawozdania finansowe jednostek, które zamierzają się ubiegać lub ubiegają się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów EOG, mogą być sporządzane zgodnie z MSR; decyzję w tej sprawie podejmuje organ zatwierdzający. Czy decyzja ta może stanowić o sprawozdaniach finansowych za miniony (zamknięty) okres sprawozdawczy, czy też musi zostać podjęta jeszcze przed sporządzeniem sprawozdania za dany rok obrotowy? Prosimy o podanie definicji jednostki zamierzającej się ubiegać lub ubiegającej się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów EOG.
Decyzja organu zatwierdzającego o stosowaniu MSR powinna - naszym zdaniem - zostać podjęta najpóźniej do końca roku obrotowego, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe. |
Ustawa o rachunkowości w art. 45 ust. 1a przewiduje dla emitentów papierów wartościowych dopuszczonych, emitentów zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, możliwość sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR. Decyzję w sprawie stosowania przez powyższe jednostki MSR podejmuje ich organ zatwierdzający (art. 45 ust. 1c ww. ustawy). Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują terminu podjęcia przedmiotowej decyzji przez organ zatwierdzający. W tej kwestii powinny zostać uwzględnione regulacje art. 8 ust. 2 tej ustawy, zgodnie z którymi jednostka może - w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji - ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne przewidziane ustawą. Regułę tę powinno się także odpowiednio stosować przy zmianie zasad przyjętych przy sporządzaniu sprawozdań finansowych z określonych ustawą o rachunkowości, na zasady określone w MSR. Dlatego też - naszym zdaniem - decyzja organu zatwierdzającego o stosowaniu MSR powinna zostać podjęta do końca roku obrotowego, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe. Termin taki pozwoli również na wypełnienie wymogów określonych w art. 10 ustawy o rachunkowości, w tym na aktualizację dokumentacji opisującej przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości.
Przepisy ustawy o rachunkowości nie zawierają definicji ani emitenta zamierzającego ubiegać się, ani też emitenta ubiegającego się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu. A zatem definiując ww. emitentów należałoby posiłkować się odrębnymi przepisami. W omawianej sprawie regulacjami właściwymi są przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2009 r. nr 185, poz. 1439 ze zm.), gdzie omawiane kategorie emitentów zostały zdefiniowane. W myśl art. 26 ust. 2 tej ustawy, podmiotem zamierzającym ubiegać się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym jest podmiot, który złożył wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego lub jego części, w którym - zgodnie z przepisami rozporządzenia 809/2004 - wskazał na zamiar ubiegania się o dopuszczenie papierów wartościowych objętych tym prospektem do obrotu na rynku regulowanym. Podmiotem ubiegającym się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym jest podmiot, który złożył wniosek o dopuszczenie papierów wartościowych na rynek regulowany.
www.PoradnikKsiegowego.pl - MSR i KSR:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|