Gazeta Podatkowa nr 18 (1059) z dnia 3.03.2014
Nowy Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska"
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2014 r., pod poz. 5 opublikowano uchwałę nr 1/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska".
Standard wszedł w życie z dniem ogłoszenia, tj. 20 lutego br.
Będzie miał on zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r. z możliwością jego wcześniejszego zastosowania (np. przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za 2013 r.).
Celem tego standardu jest wyjaśnienie głównych zasad (polityki) rachunkowości stosowanych do działalności deweloperskiej, zgodnych z ustawą o rachunkowości, oraz postanowień innych krajowych standardów rachunkowości.
Zakres przedmiotowy KSR nr 8 obejmuje główne zasady ujmowania, wyceny i prezentacji aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów oraz wyniku finansowego działalności deweloperskiej, bez względu na formę prawną tej działalności, w tym także prowadzoną przez kontynuujące działalność spółki celowe, powołane na czas oznaczony do realizacji jednego lub kilku przedsięwzięć deweloperskich, np. do budowy osiedla mieszkaniowego.
Zgodnie z regulacjami zamieszczonymi w KSR nr 8, umowy deweloperskie dotyczące przedmiotu danego przedsięwzięcia deweloperskiego mogą być zaklasyfikowane jako umowy o:
- sprzedaż wyrobu gotowego,
- usługę budowlaną, do których stosuje się szczególne rozwiązania księgowe,
- świadczenie usług.
Umowę deweloperską zalicza się do umów o sprzedaż wyrobu gotowego, jeśli na jej mocy deweloper ma obowiązek budowy oraz zakupu głównych (podstawowych) materiałów budowlanych, w celu dostarczenia nabywcy nieruchomości - budynku lub lokalu wraz z przynależnymi obiektami infrastruktury oraz nie zachodzą warunki określone dla umów o usługę budowlaną. Koszty wykonania przedsięwzięcia budowlanego do czasu jego zakończenia wykazuje się w takim przypadku w bilansie w pozycji "Produkcja w toku" bez względu na to, czy budowa została zlecona generalnemu wykonawcy, czy też następuje siłami własnymi dewelopera.
Z kolei umowę deweloperską uznaje się za umowę o usługę budowlaną, jeżeli nabywca ponosi główną część ryzyk związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego.
Rozliczenie umowy deweloperskiej uznanej za umowę o usługę budowlaną lub świadczenie usług następuje zgodnie z postanowieniami KSR nr 3 "Niezakończone usługi budowlane" (przychody i koszty ujmuje się wg metody stopnia zaawansowania lub metody zysku zerowego objaśnionych w KSR 3).
www.PoradnikKsiegowego.pl - MSR i KSR:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|