Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (367) z dnia 1.04.2014
Moment ujęcia przychodu w podatkowej księdze
1) W którym miesiącu należy wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów przychód ze sprzedaży towarów dokonanej w marcu 2014 r., jeżeli faktura dokumentująca tę sprzedaż została wystawiona w kwietniu 2014 r.?
Przychód ze sprzedaży towarów należy ująć w księdze w marcu 2014 r.
Zgodnie z art. 14 ust. 1c updof, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Przychód uzyskany ze sprzedaży towarów zasadniczo powstaje w dniu ich wydania i w tym dniu powinien zostać ujęty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak faktura została wystawiona lub należność została uregulowana przed dniem wydania towaru, wówczas dniem powstania i ujęcia przychodu w podatkowej księdze jest dzień wystawienia faktury lub odpowiednio dzień otrzymania należności (w zależności od tego, które zdarzenie nastąpiło wcześniej).
Z pytania wynika, że wydanie towarów nastąpiło przed wystawieniem faktury. Wobec tego sprzedaż tę należy ująć w księdze pod datą dokonania sprzedaży towarów, tj. w marcu 2014 r. Wpisu trzeba dokonać w kolumnie 7 "wartość sprzedanych towarów i usług".
2) Towary handlowe sprzedaję przez internet. Towar wraz z fakturą wysyłam nabywcy po dokonaniu przez niego płatności. Płatność za towar otrzymałem w marcu 2014 r., a w kwietniu wystawiłem fakturę i wysłałem towar nabywcy. W którym miesiącu wykazać w podatkowej księdze powstały z tego tytułu przychód?
Przychód ten należy wykazać w księdze w dacie otrzymania zapłaty za towar, tj. w marcu 2014 r.
Jeżeli towar wraz z fakturą został wysłany do nabywcy po dokonaniu przez niego płatności za ten towar, wówczas przychód ze sprzedaży powstał w dniu otrzymania zapłaty przez sprzedającego (w tym przypadku w marcu). Wtedy podatnik powinien wykazać ten przychód w księdze w kolumnie 7. Dotyczy to sytuacji, gdy zapłata za towar pobierana jest "z góry". Gdyby płatność nie stanowiła zapłaty "z góry", lecz dokonana wpłata byłaby zaliczką, to przychód powstałby w momencie wydania towaru, nie później niż w dniu wystawienia faktury. Pieniądze otrzymane tytułem zaliczki nie stanowią bowiem przychodów. Tak wynika z art. 14 ust. 3 pkt 1 updof. Przepis ten stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|