Gazeta Podatkowa nr 15 (1160) z dnia 19.02.2015
Ujęcie w księdze wydatków na zakup nieruchomości przeznaczonej do odsprzedaży
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nabył w styczniu 2015 r. nieruchomość w celu jej dalszej odsprzedaży. Poza ceną zakupu poniósł w tym samym miesiącu dodatkowe wydatki towarzyszące temu zakupowi, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe, skarbowe i notarialne oraz opłaty wnoszone na rzecz komorników za wydanie nieruchomości. W której kolumnie księgi podatkowej powinien ująć wartość nieruchomości oraz koszty związane z jej nabyciem?
U podatników, którzy zakupioną nieruchomość przeznaczają do dalszej odsprzedaży, stanowi ona towar handlowy. W związku z tym jej wartość podlega wpisaniu do księgi podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Tak wynika z punktu 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037). Zapisu należy dokonać pod datą nabycia nieruchomości, czyli pod datą wynikającą z aktu notarialnego.
Zakupione towary handlowe ujmuje się w kolumnie 10 w cenie zakupu. Na podstawie § 3 pkt 2 rozporządzenia obejmuje ona cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty, opusty i inne podobne obniżenia.
W pytaniu wskazano, że podatnik poniósł koszty związane bezpośrednio z nabyciem nieruchomości, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe, skarbowe i notarialne oraz opłaty wnoszone na rzecz komorników za wydanie nieruchomości. Opłaty te nie podwyższają wartości nieruchomości w kolumnie 10 księgi, lecz są ujmowane w księdze podatkowej osobno jako koszty uboczne zakupu. Z objaśnień do podatkowej księgi wynika bowiem, że wszelkie koszty związane bezpośrednio z zakupem wpisuje się do księgi w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu". Jako koszty uboczne zakupu wymienia się tu przykładowo koszty dotyczące transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze. Ponieważ jest to katalog otwarty, to w kolumnie tej można ujmować również inne koszty związane z zakupem, np. jak w sytuacji opisanej w pytaniu wydatki towarzyszące zakupowi nieruchomości.
Oznacza to zatem, że w rozważanym przypadku podatnik powinien ująć w księdze podatkowej za styczeń 2015 r.:
- w kolumnie 10 - wartość zakupionej nieruchomości przeznaczonej do odsprzedaży, stanowiącej towar handlowy, w cenie zakupu,
- w kolumnie 11 - koszty towarzyszące zakupowi nieruchomości, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe, skarbowe i notarialne oraz opłaty wnoszone na rzecz komorników za wydanie nieruchomości.
"(…) w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów Wnioskodawca zobowiązany jest ująć wydatki poniesione na zakup nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży (…). W kolumnie 11 podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy natomiast ująć koszty uboczne związane z zakupem, a więc w przedmiotowej sprawie będą to wydatki towarzyszące zakupowi nieruchomości, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty skarbowe i sądowe, koszty notarialne oraz opłaty wnoszone na rzecz komorników za wydanie nieruchomości". Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 września 2014 r., nr IBPBI/1/415-1036/14/AP |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Podatkowa księga przychodów i rozchodów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|