Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (847) z dnia 10.07.2014
Publikacja sprawozdania finansowego za 2013 r. przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą musi publikować swoje sprawozdanie finansowe, czy też przekazuje je tylko do urzędu skarbowego? Jak zaksięgować ewentualne wydatki dotyczące publikacji?
Sprawozdanie finansowe osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą podlega złożeniu wraz z zeznaniem rocznym do urzędu skarbowego. W sytuacji, gdy sprawozdanie takie podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, to dodatkowo podlega publikacji w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym". Koszty dotyczące publikacji obciążają koszty działalności operacyjnej i mogą być księgowane na koncie 40-3 "Podatki i opłaty". |
Do końca kwietnia danego roku osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest do złożenia zeznania rocznego i rozliczenia podatku dochodowego. Wraz z zeznaniem rocznym, na podstawie art. 45 ust. 5 ustawy o PDOF, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe załączają roczne sprawozdania finansowe.
Jak wynika z art. 70 ustawy o rachunkowości, jednostki niepodlegające wpisowi do KRS (w tym przedsiębiorstwa osób fizycznych, a także spółki cywilne), których roczne sprawozdania finansowe na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, są zobowiązane złożyć do ogłoszenia w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia (zatwierdzenie zgodnie z art. 53 ustawy o rachunkowości powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli do końca czerwca danego roku) następujące dokumenty:
- wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej (bez dodatkowych informacji i objaśnień),
- bilans,
- rachunek zysków i strat,
- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
- rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy,
- opinię biegłego rewidenta,
- odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Ogłoszenie sprawozdania następuje w ogólnokrajowym dzienniku urzędowym "Monitor Sądowy i Gospodarczy". Dokonuje się tego poprzez złożenie stosownych dokumentów w punkcie przyjmowania ogłoszeń do "Monitora Sądowego i Gospodarczego" (można odnaleźć je na stronie internetowej: www.bip.ms.gov.pl, w zakładce: Działalność/Monitor Sądowy i Gospodarczy) albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez osobę, której został przydzielony unikalny adres internetowy (konto użytkownika) powiązany z niepowtarzalną nazwą i hasłem oraz ważnym kwalifikowanym certyfikatem użytkownika (zarejestrowany użytkownik).
Wysokość opłaty za ogłoszenie sprawozdania finansowego w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym" wynosi 500 zł.
Poniesione w danym roku wydatki na ogłoszenie sprawozdania finansowego za rok ubiegły zalicza się w roku ich poniesienia do kosztów działalności operacyjnej, zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" lub konto 55 "Koszty zarządu" (w analityce: Podatki i opłaty), - Ma konto 10 "Kasa" lub konto 13-0 "Rachunek bieżący". |
Na zakończenie dodajmy, iż jak wynika z art. 79 ustawy o rachunkowości, kto wbrew przepisom ustawy m.in.:
- nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,
- nie udziela lub udziela niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, wyjaśnień, oświadczeń biegłemu rewidentowi albo nie dopuszcza go do pełnienia obowiązków,
- nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia,
- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|