Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
Rzeczowe aktywa trwałe według MSR – utrata wartości część II – wartość godziwa
W niniejszym artykule wyjaśnimy zasady ustalania wartości godziwej rzeczowych aktywów trwałych (RAT) w kontekście utraty wartości. Przedstawione poniżej zasady mają również zastosowanie do innych okoliczności, gdy stosowana jest – w odniesieniu do RAT – wartość godziwa (np. przy zastosowaniu modelu wartości przeszacowanej czy połączeniu jednostek gospodarczych), a także niektórych innych pozycji aktywów (np. wartości niematerialnych i prawnych i nieruchomości inwestycyjnych).
1. Definicja wartości godziwej
Wartość godziwa zdefiniowana jest w standardach międzynarodowych (z wyjątkiem MSSF 2 "Płatności na bazie akcji") jako cena, którą otrzymano by ze sprzedaży składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku na dzień wyceny. Od strony koncepcyjnej wartość godziwa jest zrównana z wartością rynkową lub oszacowaną wartością rynkową (gdy nie ma rynku dla danego składnika). Zasady określania wartości godziwej zawiera MSSF 13 "Ustalanie wartości godziwej". Standard ten podaje wiele wskazówek oraz czynników, które należy uwzględnić przy ustalaniu wartości godziwej.
2. Ustalenie wartości godziwej przez zewnętrzny podmiot
Istotnym dylematem, przed którym stają podmioty przeprowadzające testy na utratę wartości jest kwestia zatrudnienia zewnętrznego specjalisty (np. rzeczoznawcy), który przeprowadzi wycenę określonego składnika w wartości godziwej. Wykorzystanie zewnętrznego, niezależnego podmiotu może poprawić wiarygodność wyceny m.in. w oczach biegłego rewidenta, lecz przekłada się zazwyczaj na dodatkowe koszty, które mogą być istotnym obciążeniem dla jednostki.
Standardy międzynarodowe nie narzucają konieczności zatrudnienia rzeczoznawcy przy ustalaniu wartości godziwej. Oznacza to, że jednostka, której pracownicy mają dostateczne kwalifikacje, wiedzę i umiejętności może przeprowadzić taką wycenę we własnym zakresie. W tym miejscu należy wskazać, że dla wielu aktywów ustalenie wartości godziwej może bazować na cenach transakcyjnych lub ofertach cenowych zbliżonych pozycji dostępnych na różnych platformach handlowych (zarówno ogólnie dostępnych, jak i komercyjnych). Przykładowo dla ustalenia wartości godziwej m2 gruntu lub mieszkania można skorzystać z bazy cen transakcyjnych nieruchomości prowadzonej przez Związek Banków Polskich. Oczywiście przedmiotem porównania musi być składnik o zbliżonych charakterystykach.
Wraz ze wzrostem specyficzności składnika wzrasta zapotrzebowanie na wiedzę (często techniczną), kwalifikacje i doświadczenie u osób dokonujących wyceny. W takich przypadkach skorzystanie z usług niezależnego podmiotu może być bardziej uzasadnione, choć w dalszym ciągu wycena taka może być przeprowadzona przez pracowników jednostki posiadających odpowiednie przygotowanie merytoryczne.
3. Elementy jakie należy uwzględnić ustalając wartość godziwą we własnym zakresie
3.1. Perspektywa uczestników rynku
Wartość godziwa ustalana jest z perspektywy uczestników rynku, którzy są niepowiązani, znają wyceniany składnik i możliwości jego wykorzystania, są w stanie przeprowadzić transakcję i są nią zainteresowani, ale nie są do niej przymuszeni. Wskazane nieco teoretyczne cechy uczestników rynku oznaczają, że ceny transakcyjne między podmiotami powiązanymi mogą nie kwalifikować się jako wyznacznik wartości godziwej. Zwracamy uwagę, iż wartość godziwa nie jest wartością likwidacyjną, czyli np. wartością złomu z likwidacji danego składnika, jeżeli dany składnik ma cały czas przydatność ekonomiczną. Nie jest również ceną z transakcji wymuszonej, czyli transakcji, gdy jedna ze stron jest przymuszona, np. ze względów finansowych, do wyprzedaży swoich aktywów.
Przykład
Spółka "X" posiadała grunt o pow. 12 tys. m2. W 2014 r. sprzedała 2 tys. m2 spółce dominującej, za kwotę: 120 zł/m2. Czy ustaloną cenę transakcyjną 1 m2 można wykorzystać dla ustalenia wartości godziwej pozostałych 10 tys. m2 gruntu? Jak wskazano wyżej, wartość godziwa jest odzwierciedlana przez ceny z transakcji zawieranych między podmiotami niepowiązanymi. W związku z tym kwota: 120 zł/m2 wymaga dodatkowej weryfikacji czy odzwierciedla warunki rynkowe między podmiotami niepowiązanymi. Potwierdzenie takie może nastąpić poprzez wskazanie cen transakcyjnych dla zbliżonych gruntów w zbliżonej lokalizacji (np. cen transakcyjnych z bazy danych o takich transakcjach) bądź poprzez weryfikację warunków, na których przeprowadzono transakcję. |
Przykład
Spółka posiada bocznicę kolejową, którą dostarczane są paliwa do zakładu. Wykorzystanie tej bocznicy w ostatnich latach znacznie spadło. W przypadku likwidacji bocznicy spółka otrzyma kwoty ze sprzedaży gruntu oraz ze sprzedaży na złom znajdującej się na jej terenie instalacji. Czy może zatem oszacować wartość godziwą bocznicy (bez gruntu) na podstawie kwot, które otrzymała ze sprzedaży złomu? Oszacowanie wartości godziwej na podstawie kwoty uzyskanej ze sprzedaży złomu jest zazwyczaj niewłaściwe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jednostka traktuje składnik jako całkowicie nieprzydatny ekonomicznie i takie samo założenie przyjęliby uczestnicy rynku, którzy posiadaliby nie tylko daną bocznicę, ale również dany zakład. W przypadku uznania bocznicy za całkowicie nieprzydatną jedyną wartością danego składnika może być wartość uzyskana z jego likwidacji i sprzedaży części składowych. Jeżeli uczestnicy rynku uznaliby bocznicę za istotny element zakładu (również z przeznaczeniem na inne wykorzystanie niż bieżące), to wartości godziwej bocznicy nie można określać jako wartości likwidacyjnej. Ze względu na specyfikę tego składnika jego wartość godziwa będzie najczęściej ustalana z perspektywy kosztu odtworzenia (koszt ten omówiono w dalszej części). |
3.2. Uwzględnienie stanu i umiejscowienia składnika
Wartość godziwa uwzględnia cechy danego składnika, czyli m.in. jego bieżący stan i lokalizację, a także istniejące ograniczenia w zakresie jego sprzedaży i użytkowania. W związku z tym przy ustalaniu wartości godziwej należy uwzględnić m.in. stopień zużycia składnika (zużycie fizyczne, technologiczne, ekonomiczne i prawne). Elementy te uwzględniane są zazwyczaj przy szacowaniu wartości godziwej poprzez odniesienie się do cen porównywalnych aktywów (podejście rynkowe) lub w drodze oszacowania kosztu odtworzenia składnika (podejście kosztu), rzadziej zaś przy stosowaniu techniki dochodowej. Standardy międzynarodowe nie narzucają konkretnych sposobów uwzględniania tych parametrów, w związku z czym mogą istnieć różne racjonalne rozwiązania w tym zakresie.
Zużycie fizyczne odzwierciedla spadek wartości składnika w związku z pogorszeniem jego stanu fizycznego w wyniku użytkowania lub/i upływu czasu i jest zazwyczaj określane jako procent wartości lub użyteczności nowego składnika.
Przykład
Jednostka posiada mieszalnik do pasz używany od 3 lat. Jeśli zużywa się on równomiernie, a jego okres ekonomicznej przydatności wynosi 10 lat, to jego zużycie fizyczne wyniesie 30%. W sytuacji natomiast, gdy jednostka uzna, że zużycie składnika uzależnione jest od rzeczywistego czasu pracy, stopień zużycia może określić na podstawie rzeczywistego wykorzystania mieszalnika w przedsiębiorstwie lub inny racjonalny sposób. |
Dla niektórych składników konieczny jest osąd pracowników działów technicznych (lub niezależnego specjalisty), którzy na podstawie wiedzy i doświadczenia mogą określić zużycie fizyczne. Podobnej oceny wymaga zużycie technologiczne wynikające z istnienia na rynku innych, alternatywnych technologii, które są np. efektywniejsze, trwalsze, mniej awaryjne itp. Jeżeli jednostka ocenia, że składnik aktywów wykorzystuje technologię, która jest przestarzała lub ma negatywny wpływ na jego wartość, to należy przeprowadzić korektę z tego tytułu. Odpowiedź na pytanie: "w jakim stopniu użyta technologia wpłynęłaby na ocenę rynkową składnika (czy jest to 5%, 10%, 30% itd.)" może się różnić w zależności od przedmiotu wyceny i wymaga profesjonalnego osądu osoby posiadającej techniczną wiedzę w tym zakresie.
Nieco innej perspektywy wymaga ocena zużycia prawno-ekonomicznego. Elementy te oceniane są pod względem możliwości czerpania korzyści ekonomicznych z danej pozycji, np. popytu na produkty, ograniczeń prawnych na wykorzystanie danego składnika lub sprzedaż produktów, możliwości przeniesienia składnika w inne miejsce itp., a nie technicznego stanu.
Przykład
Jednostka posiada specjalistyczne maszyny o znikomym zużyciu fizycznym i technologicznym, które jednak ze względu na specyfikę produktów mają ograniczoną przydatność, jeżeli popyt na produkty ulegnie załamaniu. Oceniając stopień ich zużycia prawnego i ekonomicznego, jednostka powinna wziąć pod uwagę nie tylko bieżący sposób wykorzystania maszyn, ale również alternatywne możliwości ich wykorzystania. |
Wartość godziwa uwzględnia umiejscowienie składnika poprzez dodanie (lub odjęcie) kosztów instalacji lub deinstalacji (w zależności od przyjętej perspektywy i podejścia). Nie obejmuje ona sama w sobie kosztów przeprowadzenia transakcji sprzedaży, jak opłaty notarialne, prowizje pośredników, ewentualny podatek od czynności cywilnoprawnych, które należałoby ponieść, aby sprzedać składnik. Koszty takie odejmowane są od wartości godziwej w związku z wyceną wymaganą przez MSR 36 dla testu na utratę wartości.
3.3. Techniki ustalania wartości godziwej
Przy ustalaniu wartości godziwej MSSF 13 dopuszcza zastosowanie podejścia rynkowego, kosztowego lub dochodowego.
Podejście rynkowe (zwane również porównawczym)
Ustalenia wartości godziwej składnika w tym przypadku dokonuje się na podstawie cen rynkowych identycznych lub porównywalnych pozycji. Przykładowo dla posiadanego:
- gruntu – można wykorzystać ceny m2 gruntów zbliżonych do wycenianego,
- pojazdu – można wykorzystać ceny rynkowe pojazdów zbliżonych (zbliżony rocznik, wyposażenie, przebieg),
- mieszkania – można wykorzystać ceny m2 zbliżonych mieszkań w okolicy.
Wartość godziwa powinna odzwierciedlać bieżący stan składnika. Zatem jeżeli dostępne są ceny porównywalnych składników, ale nowych lub nowocześniejszych, to należy skorygować ceny rynkowe o stopień zużycia naszego składnika.
Podejście kosztowe
Stosując podejście kosztowe ustala się wartość godziwa składnika na podstawie wartości nakładów, które należy ponieść, aby odtworzyć jego zdolność użytkową. Rozwiązanie to stosowane jest często dla specyficznych instalacji, budynków i budowli, dla których nie istnieją porównywalne ceny rynkowe, a często niemożliwe jest wiarygodne określenie przepływów pieniężnych, które uczestnicy rynku mogliby zrealizować z jego wykorzystaniem. Zastosowanie tego podejścia wiąże się z określeniem technologii, która w najbardziej ekonomiczny sposób pozwala odtworzyć zdolność użytkową danej pozycji. Oznacza to, że wycena bazuje na koszcie zastąpienia składnika w najbardziej racjonalnej technologii, a nie według technologii pierwotnej. Przykładowo wartość godziwa starego budynku z cegły będzie zazwyczaj ustalana na podstawie alternatywnych, tańszych technologii (np. szkieletu żelbetonowego). Dokonując wyceny z zastosowaniem podejścia kosztowego należy pamiętać o wspomnianym wcześniej zużyciu fizycznym, technologicznym, prawnym i ekonomicznym. Ostatnie dwa mogą być w niektórych przypadkach bardzo istotne i wymagać profesjonalnego osądu i pewnych dodatkowych założeń.
Przykład
Jednostka posiada nowo wybudowaną halę magazynową, która powstała w przygranicznej miejscowości z przeznaczeniem na obsługę eksportu. Załamanie sprzedaży na rynki wschodnie spowodowało, że wykorzystanie hali jest bardzo ograniczone. Koszt odtworzenia hali można łatwo ustalić z wykorzystaniem podejścia kosztowego, ale w bieżącej sytuacji żaden uczestnik rynku nie zdecydowałby się na budowę takiego obiektu za taką kwotę w tym miejscu. Koszt zastąpienia przyjęty jako wyznacznik wartości godziwej musi być zatem odpowiednio skorygowany, aby uwzględniać fakt, że korzyści ekonomiczne z danego składnika nie pokryją nakładów, które należałoby ponieść na wybudowanie nowej hali. |
Podejście dochodowe
W tym przypadku ustalenie wartości godziwej składnika następuje na podstawie przepływów generowanych przez dany składnik, po ich zdyskontowaniu, czyli techniką zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Przepływy (wpływy pomniejszone o wydatki) szacowane są z perspektywy najlepszego i najpełniejszego (największego) wykorzystania składnika, które przyjęliby uczestnicy rynku. Osoba szacująca wartość godziwą powinna rozważyć, czy w istniejących okolicznościach należy określić przepływy jako najbardziej prawdopodobne, czy też zastosować podejście bazujące na wartości oczekiwanej, czyli scenariuszach przepływów i prawdopodobieństwie ich wystąpienia. W podejściu dochodowym wartość godziwa ustalana jest w zbliżony sposób jak wartość użytkowa (przedmiot kolejnego artykułu), jednak założenia dotyczące przepływów i stopy procentowej powinny odzwierciedlać oczekiwania uczestników rynku, a nie jednostki.
W praktyce stosowane są również rozwiązania mieszane, czyli częściowe wykorzystanie np. podejścia kosztowego i rynkowego, czy dochodowego i rynkowego. Rozważając wybór techniki wyceny jednostka powinna wybrać to rozwiązanie, które jest odpowiednie do okoliczności i dostępności danych. W przypadku możliwości zastosowania różnych podejść, należy bazować na tym, które maksymalizuje wykorzystanie danych obserwowalnych na rynku i minimalizuje wykorzystanie danych nieobserwowalnych (np. założeń kierownictwa).
Oszacowanie wartości godziwej z wykorzystaniem określonych technik wyceny oznacza, że mogą pojawić się różne kwoty w zależności od tego, jaką technikę zastosowano oraz jakie założenia przyjęto. Istnienie różnych wielkości odzwierciedlających ten sam parametr wyceny (wartość godziwą) nie oznacza, że jedno z rozwiązań jest "lepsze", a inne "gorsze", czy że jedno jest bardziej poprawne, a drugie mniej. Oczywiście w takim przypadku konieczny jest osąd, które z rozwiązań maksymalizuje wykorzystanie danych obserwowalnych na rynku, oraz którą technikę wyceny preferowaliby uczestnicy rynku. Jeżeli wartość godziwa została ustalona przy użyciu techniki, którą użyliby użytkownicy rynku, przy zachowaniu racjonalnych przesłanek i na podstawie rozsądnych i racjonalnych założeń (bez celowego zniekształcenia danych lub metodologii dla uzyskania zamierzonego efektu), kwalifikuje się ją do wykorzystania dla potrzeb sprawozdawczości finansowej, nawet jeżeli istnieją alternatywne techniki pomiaru dające inne wyniki.
3.4. Najlepsze i najpełniejsze wykorzystanie
Ustalenie wartości godziwej składnika RAT wiąże się z określeniem dla niego "największego i najlepszego" wykorzystania, które przyjęliby uczestnicy rynku. Oznacza to, że należy rozważyć jaki sposób wykorzystania byłby najkorzystniejszy dla hipotetycznego posiadacza. Najlepszy możliwy sposób użytkowania musi być oczywiście fizycznie możliwy, dopuszczalny prawnie i uzasadniony finansowo i ekonomicznie (zob. szerzej par. 27-33 MSSF 13), ale może się różnić od bieżącego sposobu użytkowania. Przykładowo jednostka może posiadać (i wykorzystywać) lokomotywę do obsługi bocznicy kolejowej. Z perspektywy uczestników rynku korzystniejsze może być wynajęcie lokomotywy zewnętrznym podmiotom, które obok obsługi bocznicy mogłyby realizować dodatkowe zlecenia zewnętrzne.
Określenie najlepszego i najpełniejszego wykorzystania z perspektywy uczestnika rynku nie będzie konieczne, gdy dostępne są porównywalne ceny rynkowe, na podstawie których określana jest wartość godziwa. Przykładowo jednostka posiadająca środek transportowy (samochód osobowy, autobus, ciężarówkę), która zna ceny rynkowe bardzo zbliżonych pozycji, nie musi określać jakie byłoby najlepsze wykorzystanie, jeżeli wartość godziwa będzie ustalana na podstawie cen porównywalnych składników. Analogiczne rozwiązanie może pojawić się dla gruntów, niektórych budynków, maszyn itp. Jeżeli jednak składnik wymaga istotnych kosztów instalacji lub deinstalacji lub istnieją różniące się ceny kupna i sprzedaży, ocena taka może być potrzebna. Ocena powinna się również pojawić, jeśli wartość godziwa szacowana jest za pomocą podejścia kosztowego lub dochodowego. Analiza najlepszego i najpełniejszego sposobu użytkowania przez potencjalnego uczestnika rynku wymaga często profesjonalnego osądu lub wsparcia ze strony działów merytorycznych (np. marketingu, sprzedaży, technicznego), a czasem konsultacji zewnętrznej. Dla wielu specyficznych aktywów bieżące wykorzystanie w jednostce może być uznane za najlepsze i najpełniejsze. Dotyczy to przede wszystkim składników "szytych na miarę" dla danego podmiotu, które nie mają alternatywnych sposobów wykorzystania, bądź też ich przeniesienie w inną lokalizację z alternatywnym wykorzystaniem byłoby nieuzasadnione ekonomicznie.
Przykład
Jednostka "X" posiada grunt, który wykorzystuje jako firmowy parking na 200 samochodów. Jednostka nie dysponuje bieżącymi informacjami o cenach rynkowych gruntów w danej miejscowości, w związku z czym nie ma możliwości zastosowania podejścia rynkowego. Bezpośrednio w pobliżu parkingu firmowego znajduje się parking płatny, strzeżony. Na podstawie obowiązujących na nim cen można określić kwoty, które byłyby generowane z parkingu firmowego, gdyby przyjęto dla niego takie wykorzystanie biznesowe. Czy zastosowanie podejścia dochodowego do ustalenia wartości godziwej na podstawie stawek parkingowych jest poprawne i zasadne? Odpowiedź uzależniona jest od oceny jakie wykorzystanie gruntu (dopuszczalne prawnie, fizycznie i ekonomicznie) byłoby najlepsze i najpełniejsze z perspektywy uczestników rynku. Dla takiej oceny konieczny jest osąd osoby posiadającej odpowiednią wiedzę o rynku i specyfice danej miejscowości. Jeżeli można oczekiwać, że wykorzystanie gruntu jako parkingu byłoby najlepszym rozwiązaniem (np. grunt ma bardzo ograniczone możliwości wykorzystania ze względu na istniejący plan zagospodarowania albo kształtu działki), to można wykorzystać przepływy, które hipotetycznie wygenerowano by dzięki parkingowi strzeżonemu (oczywiście po uwzględnieniu kosztów/wydatków utrzymania w postaci np. wynagrodzeń osób dozorujących parking). Jeżeli jednak z perspektywy uczestników rynku bardziej korzystne byłoby np. postawienie na danym gruncie hali targowej (i jest to dopuszczalne prawnie, fizycznie i ekonomicznie), to oszacowanie wartości godziwej powinno bazować na przepływach oszacowanych z wynajęcia hali (oczywiście po uwzględnieniu nakładów koniecznych na jej zaprojektowanie i wybudowanie oraz bieżące funkcjonowanie, a także odroczenia przepływów wynikających z procesu uzyskania pozwoleń na budowę oraz samej budowy). Uzyskane kwoty podlegają dyskontowaniu, przy czym stopa procentowa będzie się różnić w zależności od ryzyka realizacji poszczególnych wariantów. |
Przykład
Spółka "Z" posiada specjalistyczną maszynę zainstalowaną w ciąg produkcyjny. Wartość rynkowa nowej maszyny wynosi: 550 tys. zł. Jednostka szacuje, że sprzedając maszynę na rynku (w jej bieżącym stanie) uzyskałaby kwotę: 200 tys. zł. Przy czym musiałaby ponieść koszty deinstalacji składnika w wysokości: 10 tys. zł, odpowiedniego zapakowania (2 tys. zł) i transportu (8 tys. zł). Dodatkowe koszty związane z transakcją sprzedaży (marża pośrednika) wyniosłyby: 5 tys. zł. Z kolei w przypadku konieczności odtworzenia maszyny (z uwzględnieniem zużycia i bieżącego stanu), jednostka musiałaby zapłacić za zbliżoną maszynę kwotę: 210 tys. zł. Przy czym musiałaby ponieść koszty transportu do jednostki i rozładunku (8 tys. zł) oraz koszty instalacji i synchronizacji (30 tys. zł). Dodatkowe koszty związane z transakcją sprzedaży (marża pośrednika) wyniosłyby: 5 tys. zł. Ile wyniesie wartość godziwa maszyny? Wartość godziwa składnika odzwierciedla jego bieżący stan i bieżącą lokalizację. Zatem wyznacznikiem wartości godziwej nie będzie wartość rynkowa nowej maszyny, lecz używanej. Zasadniczym pytaniem jest to czy wybrać 200 tys. zł, czy 210 tys. zł oraz czy od ustalonej wartości rynkowej używanej maszyny należy odjąć koszty deinstalacji i transportu do kontrahenta, czy też może dodać koszty dostawy do jednostki oraz instalacji i synchronizacji? Odpowiedź może się różnić w zależności od oceny jednostki. Jednostka powinna ustalić czy bieżące wykorzystanie składnika można uznać z perspektywy uczestników rynku za najlepsze i najpełniejsze (największe) wykorzystanie tej pozycji. Jeżeli na rynku możliwe są inne możliwości wykorzystania maszyny w innej lokalizacji (dopuszczalne prawnie, fizycznie i finansowo), które uczestnicy uznawaliby za lepsze niż bieżące, to jednostka powinna ustalić wartość godziwą maszyny na podstawie wartości, którą uzyskałaby z jej sprzedaży. Byłaby to kwota: 180 tys. zł, czyli cena sprzedaży (200 tys.) minus koszty deinstalacji (10 tys. zł), zapakowania (2 tys.) i transportu (8 tys.). Wartość godziwa nie uwzględnia wartości kosztów związanych z przeprowadzeniem samej transakcji sprzedaży (czyli kwoty 5 tys. zł). Z kolei jeżeli z perspektywy uczestników rynku można uznać bieżące wykorzystanie za najlepsze i najpełniejsze (w ramach rozwiązań możliwych i dopuszczalnych), wówczas wartość godziwa składnika określona będzie zazwyczaj na podstawie kosztu zastąpienia. Oznacza to, że ustalając wartość godziwą należy ustalić jakie nakłady rynkowe należałoby ponieść, aby odtworzyć składnik w jego bieżącym stanie. W przykładzie byłaby to kwota 248 tys. zł, czyli cena zakupu (210 tys.) plus koszty transportu (8 tys. zł), instalacji i synchronizacji (30 tys. zł). Tutaj również nie byłoby możliwości uwzględnienia kosztów transakcyjnych (5 tys. zł). |
4. Koszty zbycia pomniejszające wartość godziwą
Wartość godziwa sama w sobie nie uwzględnia kosztów związanych ze zbyciem składnika (nie jest to zatem cena sprzedaży netto). Dla potrzeb testu na utratę wartości wartość godziwą należy jednak pomniejszyć o takie koszty. MSR 36 definiuje koszty zbycia jako koszty dające się bezpośrednio przyporządkować do czynności zbycia składnika aktywów. Są to tzw. koszty krańcowe, czyli koszty, które nie zostałyby poniesione, gdyby sprzedaż składnika nie miała miejsca. Koszty zbycia nie uwzględniają kosztów finansowych i obciążeń z tytułu podatku dochodowego. Do podstawowych rodzajów kosztów zbycia należą koszty obsługi prawnej, koszty koniecznych opłat i ewentualnie podatku od czynności cywilnoprawnych, koszty usunięcia składnika oraz inne koszty związane z dostosowaniem składnika do sprzedaży. Oczywiście jednostka nie powinna "dublować" kosztów związanych ze sprzedażą uwzględnionych już w wartości godziwej.
Przykład
Korzystając z bezpośrednio poprzedzającego przykładu wartość godziwa pomniejszona o koszty zbycia dla założonej zmiany lokalizacji wyniosłaby: 175 tys. zł, czyli wartość godziwa (180 tys.) minus nieuwzględnione wcześniej koszty transakcyjne (5 tys. zł). Jeżeli natomiast dla składnika przyjęto wartość godziwą na poziomie: 248 tys. zł (z założeniem, że bieżące wykorzystanie jest najlepsze i najpełniejsze), parametr wyceny stosowany dla testu na utratę wartości wyniesie: 223 tys. zł. Składa się na to wartość godziwa (248 tys. zł) pomniejszona o koszty deinstalacji (10 tys. zł), zapakowania (2 tys. zł) i transportu do kontrahenta (8 tys. zł) oraz koszty transakcyjne (5 tys. zł). |
www.PoradnikKsiegowego.pl - MSR i KSR:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|