Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (522) z dnia 20.09.2020
Kto jest odpowiedzialny za opracowanie polityki rachunkowości?
Jesteśmy spółką jawną utworzoną w sierpniu 2020 r. Powierzyliśmy prowadzenie ksiąg rachunkowych biuru rachunkowemu. Kto w takiej sytuacji odpowiedzialny jest za opracowanie polityki rachunkowości jednostki?
Za ustalenie zasad (polityki) rachunkowości jednostki oraz za ich uaktualnianie odpowiedzialny jest kierownik jednostki. W przypadku spółki jawnej, o której mowa w pytaniu, kierownikiem jednostki są zatem jej wspólnicy. |
Z ustawy o rachunkowości wynika, że zasady (politykę) rachunkowości ustala w formie pisemnej kierownik jednostki, który jest również odpowiedzialny za aktualizację tej dokumentacji (por. art. 10 ust. 2 ww. ustawy). Za kierownika jednostki uważa się, w zależności od rodzaju jednostki, członka zarządu lub innego organu zarządzającego (a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu), wspólników spółki jawnej oraz cywilnej, komplementariuszy spółki komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej, a także właściciela firmy osoby fizycznej, likwidatora, syndyka lub zarządcę (por. art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości).
Jednostka, na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, może powierzyć prowadzenie ksiąg rachunkowych przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 76a ust. 3 ww. ustawy, lub przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z innego państwa członkowskiego w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1252).
Powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie zwalnia kierownika jednostki z odpowiedzialności za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości. Jeżeli zatem spółka, o której mowa w pytaniu, powierzyła prowadzenie ksiąg rachunkowych biuru rachunkowemu, to za ustalenie polityki rachunkowości tej spółki odpowiedzialny jest jej kierownik. Polityka rachunkowości może być opracowana przez biuro. Musi być jednak podpisana przez kierownika jednostki, co wynika bezpośrednio z art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W razie aktualizacji zasad (polityki) rachunkowości potrzebny będzie również podpis kierownika jednostki. Niezależnie więc od tego, czy księgi rachunkowe prowadzone są przez biuro rachunkowe, czy jednostka prowadzi je samodzielnie, politykę rachunkowości zatwierdza i aktualizuje, czyli potwierdza swoim podpisem kierownik jednostki. W ten sposób kierownik jednostki potwierdza opisane w polityce rachunkowości zasady i wprowadza obowiązek ich stosowania w jednostce.
Warto przypomnieć, że polityka rachunkowości jednostki powinna opisywać w języku polskim przyjęte przez nią zasady rachunkowości, w szczególności dotyczące określenia roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych, metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego. Ponadto w zasadach rachunkowości powinien znaleźć się opis sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych (np. opis zakładowego planu kont, opis systemu informatycznego) oraz opis systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów (por. art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Co ważne, w polityce rachunkowości nie prezentuje się zasad wynikających wprost z ustawy o rachunkowości, tylko przedstawia się informacje w zakresie, w jakim ustawa o rachunkowości daje jednostkom prawo wyboru lub w jakim dopuszcza uproszczenia.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|