Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 20 (524) z dnia 20.10.2020
Ujęcie w księgach faktury zakupu z adnotacją
Otrzymaliśmy fakturę zakupu z adnotacją "metoda kasowa". Jest to faktura na dużą kwotę, a termin zapłaty to 60 dni. Jak zaksięgować taką fakturę?
Fakturę zakupu z adnotacją "metoda kasowa" ujmuje się w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych. Z uwagi jednak na to, że jednostka może odliczyć VAT z takiej faktury w rozliczeniu za okres dokonania całości lub części zapłaty za towar lub usługę, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę - należy rozbudować ewidencję analityczną do konta 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie" o konto VAT naliczonego do odliczenia w późniejszym terminie. |
Stosownie do art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Przy czym, prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny (por. art. 86 ust. 10b ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w powyższych terminach, to może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (por. art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Więcej odpowiedzi ekspertów GOFINU na pytania Czytelników można znaleźć w serwisie www.pytaniaczytelnikow.gofin.pl |
W przypadku podmiotów korzystających z kasowej metody rozliczeń VAT, tj. wystawiających faktury z adnotacją "metoda kasowa" obowiązek podatkowy w świetle art. 21 ust. 1 ustawy o VAT powstaje - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT - z dniem otrzymania całości lub części zapłaty.
Zatem podatnik (nabywca) może odliczyć VAT z otrzymanej faktury zawierającej oznaczenie "metoda kasowa" w momencie powstania obowiązku podatkowego, tj. w rozliczeniu za okres, w którym dokonano całości lub części zapłaty (nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę). Odliczenia można także dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
W księgach rachunkowych zakup towarów i usług udokumentowany otrzymaną fakturą ewidencjonuje się według zasad ogólnych. Jednak dla prawidłowego rozliczenia podatku naliczonego z tej faktury, według zasad przedstawionych powyżej, wskazane jest wyodrębnienie w ramach konta 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie" odpowiednich kont analitycznych, np.:
⃞ | 22-1/2 "VAT naliczony do odliczenia w późniejszym terminie", |
⃞ | 22-1/1 "VAT naliczony do rozliczenia w bieżącym okresie". |
Jeśli więc jednostka otrzymała fakturę z adnotacją "metoda kasowa" we wrześniu 2020 r. i ureguluje zobowiązanie wobec dostawcy dopiero w listopadzie 2020 r., to VAT naliczony wynikający z otrzymanej faktury należy ująć jako VAT naliczony do odliczenia w późniejszym terminie. Otrzymaną fakturę można ująć jak przedstawiono poniżej.
Ewidencja księgowa faktury zakupu z adnotacją "metoda kasowa"
|
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|