Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (898) z dnia 10.12.2015
Zakres uproszczeń przyjętych do stosowania w 2015 r. przez jednostki małe i jednostki mikro
Czy uproszczenia wynikające ze znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie małych jednostek lub jednostek mikro możemy stosować wybiórczo, czy też jeżeli podejmiemy decyzję w tym zakresie, to musimy zastosować wszystkie uproszczenia? Czy będąc np. jednostką małą możemy dodatkowo sporządzić rachunek przepływów pieniężnych?
Ustawa o rachunkowości w odniesieniu do jednostek małych i jednostek mikro określa uproszczenia, które mogą, ale nie muszą być przez te jednostki stosowane. W załącznikach do ustawy nr 4 (przewidzianym dla jednostek mikro) lub nr 5 (przewidzianym dla jednostek małych) wskazano minimalny zakres informacyjny, jaki musi być zawarty w sprawozdaniu finansowym sporządzanym przez jednostki mikro i jednostki małe.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mała jednostka czy też jednostka mikro, sporządzając sprawozdanie według załącznika nr 4 lub nr 5, zamieściła w nim poszerzony zakres informacyjny. Nie jest również zabronione sporządzenie dodatkowego składnika sprawozdania finansowego nieokreślonego w załączniku nr 4 lub 5, np. sprawozdania z przepływów pieniężnych lub zmian w kapitale (funduszu) własnym, czy też pełnej wersji informacji dodatkowej wraz z objaśnieniami.
Dodajmy jednak, że aby jednostka (mała lub mikro) mogła w ogóle z ww. uproszczeń skorzystać, konieczne jest podjęcie w tym zakresie decyzji przez organ zatwierdzający jednostki, a więc osoby, które w najwyższym stopniu są zainteresowane zawartością informacyjną sprawozdania finansowego. Ponadto stosowne zmiany wynikające z ograniczenia zakresu informacji prezentowanych w sprawozdaniu należy zamieścić w polityce (zasadach) rachunkowości danej jednostki.
Należy zwrócić uwagę, że nowelizacja ustawy o rachunkowości, z dniem 23 września br., wprowadziła obok uproszczeń przewidzianych dla jednostek małych możliwość stosowania znacznych uproszczeń również dla innych jednostek niż jednostki uznane za jednostki małe lub mikro.
Chodzi tu o jednostki, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
1) 17.000.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2) 34.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
3) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Jednostki takie mogą dokonywać kwalifikacji umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych, nie ustalać aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zaniechać stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych..
Prawo do ww. uproszczeń nie odnosi się do jednostek określonych w art. 3 ust. 1e ustawy, w tym m.in. emitentów papierów wartościowych, jednostek działających na podstawie prawa bankowego czy ubezpieczeniowego, z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych w zakresie możliwości odstąpienia od stosowania ww. rozporządzenia w sprawie wyceny instrumentów finansowych oraz ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Co istotne, przyjęcie do stosowania ww. uproszczeń przewidzianych dla jednostek małych, jednostek mikro oraz pozostałych jednostek spełniających ww. warunki jest możliwe do sprawozdań sporządzanych za 2015 r.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|