Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (812) z dnia 20.07.2013
Ustalenie progów przychodów a obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Nasza polska spółka z o.o. jest jednostką dominującą, posiadającą spółki zależne. Dotychczas byliśmy zwolnieni z obowiązku sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego, bowiem nie przekraczaliśmy wymaganych progów. W listopadzie 2011 roku nabyliśmy 100% udziałów firmy z Rosji. Spółka rosyjska sporządziła w 2011 roku dwa bilanse, tj. za okres od początku roku do dnia nabycia przez polską spółkę udziałów oraz od dnia przejęcia udziałów do końca roku. Z jakiego okresu należy przyjąć wielkość przychodów spółki rosyjskiej, aby ustalić, czy nasza spółka z o.o., jako jednostka dominująca, ma obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego?
W naszej opinii, przy określaniu kwoty przychodów dla celów obliczenia progu zezwalającego na odstąpienie od sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego należałoby uwzględnić przychody, które powstały od dnia objęcia spółki rosyjskiej kontrolą przez jednostkę dominującą do dnia bilansowego. |
W myśl art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), jednostka dominująca, mająca siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sporządza roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej, obejmujące dane jednostki dominującej i jednostek zależnych od niej wszystkich szczebli, bez względu na ich siedzibę, zestawione w taki sposób, jakby grupa kapitałowa stanowiła jedną jednostkę. Ustawa ta zawiera także zwolnienia ze sporządzania sprawozdania skonsolidowanego po spełnieniu określonych warunków. Jedno z takich zwolnień zostało uregulowane w art. 56 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli na dzień bilansowy roku obrotowego oraz na dzień bilansowy roku poprzedzającego rok obrotowy łączne dane jednostki dominującej oraz wszystkich jednostek zależnych każdego szczebla, bez dokonywania wyłączeń konsolidacyjnych, o których mowa w art. 60 ust. 2 i 6, spełniają co najmniej dwa z następujących warunków:
1) łączne średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 250 osób,
2) łączna suma bilansowa w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 7.500.000 euro,
3) łączne przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 15.000.000 euro.
W naszej opinii, powyższy przepis ma ogólny charakter i odnosi się do sytuacji, w której jednostki wchodzą w skład grupy kapitałowej przez cały rok obrotowy. Natomiast w przypadku, gdy spółka stała się jednostką zależną w trakcie roku obrotowego, obliczając ww. kwotę przychodów, należałoby - naszym zdaniem - uwzględnić ją w takiej wysokości, jaka byłaby włączona do skonsolidowanego sprawozdania finansowego przed dokonaniem wyłączeń, o których mowa w art. 60 ust. 2 i 6 ustawy o rachunkowości. Zatem jeśli zgodnie z § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (Dz. U. nr 169, poz. 1327), w przypadku objęcia kontroli nad jednostką zależną w ciągu roku obrotowego, do skonsolidowanego rachunku zysków i strat włącza się w pełnej wysokości wszystkie przychody jednostki zależnej, które powstały od dnia objęcia tej jednostki kontrolą przez jednostkę dominującą do dnia bilansowego, to taka sama zasada powinna obowiązywać przy określaniu kwoty przychodów dla celów obliczenia progu zezwalającego na odstąpienie od sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|