Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (813) z dnia 1.08.2013
Za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS grożą kary
Jesteśmy spółką z o.o. Czy za niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania w KRS grożą jakieś sankcje?
Sankcje za niezłożenie sprawozdania w KRS przewiduje zarówno ustawa o rachunkowości, jak i ustawa o KRS. |
Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym (KRS):
- roczne sprawozdanie finansowe,
- opinię biegłego rewidenta (jeżeli podlegało ono badaniu),
- odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,
a w przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych - także sprawozdanie z działalności
- w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Powyższe wynika z art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (por. art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że w jednostce, w której rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, roczne sprawozdanie finansowe za 2012 r. powinno być zatwierdzone do 30 czerwca 2013 r. i złożone do Krajowego Rejestru Sądowego do 15 lipca 2013 r.
Obowiązek złożenia do KRS dotyczy również rocznych sprawozdań finansowych za 2012 r., które nie zostały zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Na podstawie art. 69 ust. 2 ustawy o rachunkowości, sprawozdania takie należało złożyć do KRS w terminie do 15 lipca br., a drugi raz podlega ono złożeniu w ciągu 15 dni po ich zatwierdzeniu razem z dokumentami, o których mowa w ww. art. 69 ust. 1 ustawy.
Sankcje za niedopełnienie ww. obowiązków zawarto w art. 79 ustawy o rachunkowości. Jak wynika z tego przepisu, kto wbrew przepisom ustawy m.in. nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Wysokość omawianych kar określa się na podstawie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. nr 88, poz. 553 ze zm.). Zgodnie z art. 33 § 1 tej ustawy, grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Najniższa stawka wynosi 10, zaś najwyższa 540.
Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy (tu kierownika jednostki), jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe, przy czym stawka dzienna nie może być niższa niż 10 złotych, ani też przekraczać 2.000 złotych.
Tak więc najniższa grzywna może wynieść 100 zł (10 stawek x 10 zł), a najwyższa 1.080.000 zł (540 stawek x 2.000 zł).
Natomiast kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy i jest wymierzana w miesiącach.
Dodatkowo karę za niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania w KRS może nałożyć sąd rejestrowy.
Jak wynika bowiem z art. 24 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.), w razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do Rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych (w wysokości nie wyższej niż 1.000 zł), która przy braku wykonania obowiązków może być ponowiona.
Jeżeli pomimo stosowania grzywien osoba prawna wpisana do rejestru przedsiębiorców nie wykonuje omawianych obowiązków, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora. W przypadku osobowych spółek handlowych sąd rejestrowy z urzędu może orzec nawet o rozwiązaniu spółki oraz ustanowieniu likwidatora.
Na zakończenie dodajmy, że sprawozdanie finansowe za 2012 r. wraz opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych (jeśli sprawozdanie finansowe podlegało obowiązkowemu badaniu) oraz odpisem uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe (w przypadku spółek) podlegało również obowiązkowi złożenia do urzędu skarbowego w terminie 10 dni od daty jego zatwierdzenia - w odniesieniu do podatników PDOP, oraz w odniesieniu do podatników PDOF - w terminie złożenia zeznania rocznego, czyli do 30 kwietnia br. Przy czym podatnicy PDOF nie dołączają do sprawozdania opinii i raportu biegłego rewidenta.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|