Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (362) z dnia 20.01.2014
Jednostki zobowiązane do poddania badaniu sprawozdania finansowego za 2014 r.
Badaniu za 2014 r. - w świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości - podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność:
1) banków, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji,
1a) spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
2) jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
2a) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
3) spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji,
4) pozostałych jednostek (przede wszystkim spółek z o.o., spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, cywilnych oraz przedsiębiorstw osób fizycznych), które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe, tj. w 2013 r., spełniły co najmniej dwa z poniższych warunków:
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób
- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej: 2.500.000 euro × 4,1472 zł/euro = 10.368.000 zł,
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej: 5.000.000 euro × 4,1472 zł/euro = 20.736.000 zł.
Wyrażone w euro wielkości przeliczono po średnim kursie NBP, ogłoszonym na dzień 31 grudnia 2013 r., który wynosił 4,1472 zł/euro, zgodnie z tabelą kursów nr 251/A/NBP/2013.
Prawidłowe ustalenie obowiązku poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego jest niezwykle istotne. Jednostki, których sprawozdania finansowe za 2014 r. będą podlegać po raz pierwszy obowiązkowemu badaniu, powinny pamiętać, że:
1) nie mogą już stosować uproszczeń przewidzianych dla jednostek, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania w myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, tzn.:
- w odniesieniu do instrumentów finansowych muszą stosować przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. nr 149, poz. 1674 ze zm.),
- kwalifikację umów leasingu powinny dokonywać według zasad określonych w ustawie o rachunkowości, nie mogą stosować zasad podatkowych,
- muszą ustalać aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego - jeżeli są podatnikami podatku dochodowego,
- muszą ustalać normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych przy ustalaniu kosztu wytworzenia produktu,
2) ich sprawozdanie finansowe za 2014 r. powinno zawierać dodatkowe elementy, tzn. oprócz bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej także rachunek przepływów pieniężnych i zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
3) podział wyniku finansowego zobowiązanych do poddania corocznemu badaniu sprawozdania finansowego można przeprowadzić dopiero po wyrażeniu przez biegłego rewidenta opinii (w wyniku badania) bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami o tym sprawozdaniu.
Dodajmy, iż obowiązkowo (niezależnie od sumy aktywów, wysokości przychodów, czy wielkości zatrudnienia) muszą poddać badaniu swoje sprawozdania finansowe również te jednostki prowadzące księgi rachunkowe, które dla celów podatkowych wybrały bilansową metodę ustalania różnic kursowych.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|