Gazeta Podatkowa nr 50 (1091) z dnia 23.06.2014
Elementy uproszczonego sprawozdania finansowego
Sporządziliśmy za 2013 r. sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej. Czy w związku z tym mogliśmy nie sporządzać rachunku przepływów pieniężnych oraz zmian w kapitale (funduszu) własnym?
Możliwość sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego nie zwalnia z obowiązku przygotowania rachunku przepływów pieniężnych oraz zmian w kapitale (funduszu) własnym.
Na mocy art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe w uproszczonej formie może sporządzić jednostka, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe (tj. w 2013 r.) oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy (tj. w 2012 r.) nie osiągnęła dwóch z następujących trzech wielkości:
1) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,
2) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2.000.000 euro,
3) przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4.000.000 euro.
Natomiast zobowiązanymi do przygotowania - łącznie z bilansem, rachunkiem zysków i strat oraz informacją dodatkową - rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym są jednostki określone w art. 64 ustawy o rachunkowości, tj. takie, których roczne sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta (art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Biorąc pod uwagę wielkości warunkujące prawo do sporządzenia sprawozdania finansowego w formie uproszczonej oraz przesłanki zobowiązujące do poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta, należy uznać, że możliwość opracowania uproszczonego sprawozdania nie oznacza automatycznie, iż sprawozdanie to nie jest objęte obowiązkiem badania. Przykładowo w spółce akcyjnej (z wyjątkiem będącej na dzień bilansowy w organizacji) kontynuującej działalność sprawozdanie finansowe zawsze podlega badaniu. Taka spółka ma więc obowiązek corocznie sporządzać rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym (o ile kontynuuje działalność), nawet gdy spełnia warunki do sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego.
W świetle powyższego, jeśli w pytającej jednostce roczne sprawozdanie finansowe za 2013 r. podlega badaniu, to niezależnie od tego, czy sprawozdanie finansowe sporządzi w formie uproszczonej, czy też nie, ma obowiązek przygotować rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|