Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (853) z dnia 10.09.2014
Data sprawozdania finansowego oraz informacji dodatkowej
Czy data pod informacją dodatkową może być inna niż pod bilansem oraz rachunkiem zysków i strat? Chodzi nam o to, czy podpis pod bilansem oraz rachunkiem zysków i strat może być przykładowo 31 marca, zaś pod dodatkowymi informacjami - 30 czerwca.
Sprawozdanie finansowe należy traktować jako całość i dlatego powinno być ono (tj. wszystkie jego elementy) podpisane tego samego dnia. Termin na sporządzenie sprawozdania finansowego, określony w ustawie o rachunkowości, to 3 miesiące od dnia bilansowego (jest to 31 marca w przypadku, gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu). Nie może być sytuacji, w której informacja dodatkowa jest sporządzona i podpisana 30 czerwca. |
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdanie finansowe jednostki składa się (art. 45 ust. 2 i 3) z:
1) bilansu,
2) rachunku zysków i strat,
3) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Ponadto sprawozdanie finansowe jednostek określonych w art. 64 ust. 1, podlegające corocznemu badaniu, obejmuje także zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
W przypadku m.in. spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki (art. 49 ust. 1 ww. ustawy).
Ustawa o rachunkowości wymaga, aby sprawozdanie finansowe jednostki było sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (art. 52 ust. 1 ww. ustawy). Sprawozdanie to powinno być podpisane (art. 52 ust. 2 ww. ustawy), z podaniem zarazem daty podpisu, przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownika jednostki (tj. członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy, to członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę - art. 3 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy). Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, wówczas sprawozdanie finansowe podpisują wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Z kolei na mocy art. 52 ust. 3 ustawy o rachunkowości, powyżej przedstawione postanowienia w zakresie podpisywania mają zastosowanie także do sprawozdania z działalności jednostki. Jednakże sprawozdania z działalności nie podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, jeżeli nie jest członkiem zarządu.
Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem sprawozdanie to podlega badaniu, w trybie określonym w ustawie o rachunkowości (art. 53 ww. ustawy).
Biorąc powyższe pod uwagę, sprawozdanie finansowe (tj. każdy jego element) powinno być sporządzone i podpisane przez wyżej wskazane osoby w terminie do 31 marca (jeżeli przyjęty rok obrotowy jednostki jest równy kalendarzowemu). Sprawozdanie finansowe należy traktować jako całość i powinno być ono podpisane tego samego dnia. Nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której każdy element sprawozdania ma inną datę złożenia wymaganego podpisu. A zatem kierownik jednostki nie może przykładowo podpisać bilansu oraz rachunku zysków i strat dnia 31 marca, zaś informacji dodatkowej (wprowadzenia oraz dodatkowych informacji i objaśnień) dnia 30 czerwca, tak jak to podano w pytaniu. Ponadto zwracamy uwagę, iż termin 30 czerwca jest to termin graniczny na zatwierdzenie sprawozdania finansowego, a nie na sporządzanie jego niektórych elementów. Sprawozdanie finansowe, jak już pisaliśmy, powinno być sporządzone do 31 marca.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|