Gazeta Podatkowa nr 6 (1151) z dnia 19.01.2015
Uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 r.
Do tej pory jako osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe sporządzałam uproszczone sprawozdanie finansowe na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości - nie zatrudniam 50 osób i moje przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4.000.000 euro. Ze względu na przewidziane ustawą limity przychodów nie jestem jednostką mikro (moje obroty w 2013 r. przekroczyły równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro). Czy nadal obowiązuje art. 50 ust. 2 i czy mogę sporządzić sprawozdanie finansowe za 2014 r. na jego podstawie?
Osoby fizyczne są uznawane za jednostki mikro, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 1.200.000 euro i nie więcej niż 2.000.000 euro za poprzedni rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą - w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ponadto do jednostek mikro zaliczane są osoby fizyczne, które prowadzą księgi rachunkowe dobrowolnie na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości, mimo że ich przychody nie osiągnęły kwoty 1.200.000 euro. Wynika to z art. 3 ust. 1a pkt 3 i 4 ustawy o rachunkowości.
Uproszczenia przewidziane dla jednostek mikro dotyczą głównie możliwości sporządzania sprawozdania finansowego w zakresie określonym w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości.
Trzeba też mieć na uwadze, że to organ zatwierdzający, w omawianym przypadku właściciel, podejmuje decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń.
Z pytania wynika, że jednostka nie może stosować uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro wprowadzonych ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. poz. 1100), gdyż jej przychody za 2013 r. przekroczyły równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro. Natomiast jednostka ta będzie mogła nadal sporządzać uproszczone sprawozdanie finansowe na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości, o ile spełni określone w tym przepisie warunki. Zmiany wprowadzone w 2014 r. do ustawy o rachunkowości nie dotyczyły bowiem tego przepisu.
Oznacza to, że jednostka, o której mowa w pytaniu, może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 r., wykazując informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości, literami i cyframi rzymskimi. Będzie to jednak możliwe wówczas, gdy w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie (tj. w 2014 r.) oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy (czyli w 2013 r.) nie osiągnęła dwóch z następujących trzech wielkości:
1) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,
2) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2.000.000 euro,
3) przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4.000.000 euro.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Sprawozdanie finansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|