Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (889) z dnia 10.09.2015
Rozliczenie VAT z faktury korygującej i ewidencja księgowa
W lipcu br. otrzymaliśmy fakturę korygującą do faktury wystawionej w kwietniu 2014 r. Faktura dotyczyła zakupu materiałów wykorzystanych do wykonania przez naszą firmę zleconej usługi odpłatnej. Powodem korekty było zmniejszenie ilości towaru wykorzystanego do wykonania ww. usługi. W kosztach którego roku należy ująć fakturę korygującą w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe za rok 2014 zostało już zatwierdzone? Kiedy należy rozliczyć VAT z otrzymanej korekty?
Otrzymana faktura korygująca podlega rozliczeniu w księgach roku 2015, a wynikające z niej zmniejszenie podatku naliczonego należy uwzględnić w rejestrze zakupu VAT za lipiec 2015 r. |
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego sprawia, że jakiekolwiek jego korekty są już niemożliwe. Wynika to zarówno z samej istoty aktu zatwierdzenia sprawozdania, jak i z normatywnej treści art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten wprowadza zasadę, że jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach mających wpływ na sprawozdanie finansowe po jego zatwierdzeniu, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała.
Z pytania wynika, że korekta dotyczy ilości nabytych materiałów, z tym że nie wynika, czy usługa została sprzedana w tym roku, czy w 2014 r. Jeżeli usługa została sprzedana w roku ubiegłym, to fakturę korektę możemy ująć w księgach roku 2015, przykładowo zapisem:
- Wn konto 30-0 "Rozliczenie zakupu" - kwota netto - wartość ujemna, - Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie" - kwota VAT - wartość ujemna, - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" - kwota brutto - wartość ujemna |
i rozliczenie zapisem ujemnym:
- Wn konto 70-1 "Koszt sprzedanych produktów", - Ma konto 30-0 "Rozliczenie zakupu". |
Gdyby wartość korekty była istotna, wówczas w miejsce konta pozostałych przychodów operacyjnych należałoby użyć konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (zob. art. 54 ust. 3 ww. ustawy).
Jeżeli natomiast usługa była sprzedana w tym roku, wówczas wartość faktury korygującej pomniejszy koszt wytworzenia sprzedanej usługi, czyli zapisy jak wyżej.
Zmniejszenie naliczonego podatku VAT o kwotę VAT wynikającą z faktury korygującej musi nastąpić w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano tę fakturę korygującą (art. 86 ust. 19a ustawy o VAT). W naszym przypadku korekta powinna zatem zostać uwzględniona w rozliczeniu VAT za lipiec 2015 r. (względnie za III kwartał 2015 r.).
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|