Gazeta Podatkowa nr 77 (1222) z dnia 24.09.2015
Obligatoryjne szkolenie biegłych rewidentów po zmianach
Biegli rewidenci obowiązani są stale podnosić kwalifikacje zawodowe, w tym przez odbywanie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w każdym roku kalendarzowym. Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy w tym zakresie. Zmiany te wprowadziła ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. z 2014 r. poz. 768). W ich wyniku Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1730).
Z art. 4 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1011) wynika, że Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (zwana dalej KRBR) określa, w formie uchwały zatwierdzanej przez Komisję Nadzoru Audytowego:
- zakres tematyczny obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, z wyjątkiem części dotyczącej samokształcenia zawodowego,
- okres rozliczeniowy i minimalną liczbę godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, w tym dopuszczalną liczbę godzin przypadających na samokształcenie zawodowe, dla biegłych rewidentów wykonujących zawód i niewykonujących zawodu.
W uchwale nr 2751/51a/2015 z dnia 28 stycznia 2015 r. w sprawie okresu rozliczeniowego i minimalnej liczby godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów KRBR ustaliła 3-letni okres rozliczeniowy. Pierwszy 3-letni okres rozpoczyna się 1 stycznia 2015 r. i kończy 31 grudnia 2017 r.
Liczba godzin obowiązująca biegłego rewidenta (wykonującego i niewykonującego zawodu) w okresie rozliczeniowym wynosi 120 godzin lekcyjnych, z tym że:
- co najmniej 72 godziny lekcyjne biegły rewident zobowiązany jest odbyć poprzez udział w szkoleniu przeprowadzonym przez KRBR lub jednostkę uprawnioną,
- najwyżej 48 godzin lekcyjnych biegły rewident może odbyć w ramach samokształcenia.
W uchwale określono także minimalną liczbę godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, którą biegły rewident zobowiązany jest odbyć w każdym roku kalendarzowym okresu rozliczeniowego. Wynosi ona 24 godziny lekcyjne, z zastrzeżeniem, że:
- co najmniej 16 godzin lekcyjnych biegły rewident zobowiązany jest odbyć poprzez udział w szkoleniu przeprowadzonym przez KRBR lub jednostkę uprawnioną,
- najwyżej 8 godzin lekcyjnych biegły rewident może odbyć w ramach samokształcenia.
Odbycie w każdym roku kalendarzowym szkolenia w wymiarze minimalnym zapewnia osiągnięcie tylko 72 godzin szkolenia (w tym nie więcej niż 24 godziny samokształcenia). Z uwagi na to, że wymagany limit wynosi - jak wcześniej wskazano - 120 godzin lekcyjnych (w tym nie więcej niż 48 godzin samokształcenia), aby to osiągnąć, biegły rewident jest zobowiązany w danym okresie rozliczeniowym odbyć dodatkowo szkolenie w wymiarze 48 godzin (w tym najwyżej 24 godziny w ramach samokształcenia). To dodatkowe szkolenie może mieć miejsce w dowolnym roku kalendarzowym, jednak koniecznie przed zakończeniem danego 3-letniego okresu rozliczeniowego.
Samokształcenie zawodowe odbywać się może wyłącznie w formach określonych w § 3 wymienionego na wstępie rozporządzenia, np. poprzez uczestnictwo w konferencjach, pracę dydaktyczną, naukowo-dydaktyczną lub naukową.
Dokumentami potwierdzającymi odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego poprzez udział w szkoleniu przeprowadzonym przez KRBR lub jednostkę uprawnioną są zaświadczenia lub certyfikaty zawierające dane wymienione w § 4 rozporządzenia.
Natomiast dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia w ramach samokształcenia jest oświadczenie złożone przez biegłego rewidenta zawierające dane wymienione w § 5 rozporządzenia.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|