Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (940) z dnia 10.02.2017
Podatek dochodowy za 2016 r. w księgach rachunkowych
W księgach rachunkowych którego roku należy wykazać grudniową zaliczkę na podatek dochodowy, która została wpłacona w styczniu 2017 r.? Czy podlega ona wykazaniu w sprawozdaniu finansowym za 2016 r.?
Zaliczkę za ostatni miesiąc (odpowiednio ostatni kwartał) roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Tak więc podatnik, którego rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczkę za grudzień 2016 r. (IV kwartał 2016 r.) musiał wpłacić do 20 stycznia 2017 r. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego, jeżeli przed upływem 20 stycznia 2017 r. złożył zeznanie i jednocześnie w tym terminie dokonał zapłaty podatku, na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o PDOP.
W ewidencji księgowej zaliczki na podatek dochodowy mogą być ujmowane w następujący sposób:
1) zaliczka za ostatni miesiąc lub kwartał 2016 r. w księgach rachunkowych 2016 r.: |
- Wn konto 87 "Podatek dochodowy od osób prawnych", - Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych); |
2) zapłata zaliczki na rachunek bankowy urzędu skarbowego w księgach rachunkowych 2017 r.: |
- Wn konto 22, - Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący". |
Wielkość podatku dochodowego zaewidencjonowana na koncie 87 powinna odpowiadać wartości podatku wynikającej z zeznania CIT-8. W związku z tym na dzień bilansowy wielkości te należy uzgodnić.
I tak, w sytuacji, gdy z zeznania podatkowego CIT-8 wynika podatek należny większy niż suma należnych zaliczek za okres od początku roku, różnicę pomiędzy tymi wartościami należy ująć w księgach rachunkowych 2016 r., zapisem:
- Wn konto 87, - Ma konto 22. |
Natomiast jeżeli podatek należny wynikający z zeznania będzie mniejszy niż suma należnych zaliczek zapłaconych w trakcie roku obrotowego, to w księgach rachunkowych 2016 r. należy dokonać korekty podatku, zapisem:
- Wn konto 22, - Ma konto 87. |
Ewentualna dopłata podatku (lub jej zwrot) na rachunek bankowy księgowana jest na ogólnych zasadach w księgach roku, w którym dopłacono podatek lub otrzymano zwrot, a więc bieżąco w księgach 2017 r.
W sprawozdaniu finansowym nadwyżka zaliczkowych wpłat podatku dochodowego nad kwotą rocznego podatku podlega wykazaniu w aktywach bilansu sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości - w pozycji B.II.3 lit. b) "Należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publicznoprawnych".
Natomiast w przypadku wystąpienia niedopłaty zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego jednostka wykaże w pasywach bilansu sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości - w pozycji B.III.3 lit. g) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publicznoprawnych".
Podatek dochodowy należny za 2016 r. podlega wykazaniu w rachunku zysków i strat sporządzonym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości - w pozycji M. "Podatek dochodowy" (wariant kalkulacyjny) lub w pozycji J. "Podatek dochodowy" (wariant porównawczy).
Przedstawione zasady dotyczą jednostek, które są podatnikami podatku dochodowego. Nie dotyczą więc osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek cywilnych czy spółek osobowych, w których to podatnikami są ich właściciele (wspólnicy).
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|