Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (972) z dnia 1.01.2018
Ewidencja zwrotu akcyzy w związku z dokonaniem WDT
Głównym przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż samochodów. W ostatnim czasie dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych samochodów. W związku z ich wywozem za granicę zamierzamy wystąpić do właściwego urzędu z wnioskiem o zwrot akcyzy. W składanym wniosku szacujemy kwotę zwrotu akcyzy i przedstawiamy wymagane dokumenty potwierdzające wywóz towarów. Czy szacowaną akcyzę należy zarachować w momencie złożenia wniosku jako rozliczenia międzyokresowe, czy też księgować tylko w momencie jej zwrotu na nasze konto?
Zwrot akcyzy - regulacje ustawowe
Zgodnie z art. 107 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2017 r. poz.43 ze zm.), zwrot akcyzy przysługuje podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Zwrot taki przysługuje również wtedy, gdy dostawa wewnątrzwspólnotowa albo eksport są realizowane w imieniu tego podmiotu.
W tym celu podmiot składa wniosek o zwrot akcyzy zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego (Dz. U. nr 32, poz. 246 ze zm.), właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Zwrot podatku akcyzowego przysługuje tylko na samochody osobowe niezarejestrowane wcześniej na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. |
Podmiot ubiegający się o zwrot akcyzy jest obowiązany posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem. Do wniosku o zwrot podmiot powinien również załączyć dowód zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub fakturę z wykazaną kwotą akcyzy.
Podatnik, składając wniosek o zwrot akcyzy, nie dokonuje szacowania wysokości zwrotu, lecz wskazuje we wniosku żądaną kwotę akcyzy, która została zapłacona na konto urzędu skarbowego, co potwierdza stosownym dowodem zapłaty akcyzy lub fakturą z wykazaną kwotą akcyzy.
Zwrotowi nie podlega akcyza w kwocie niższej niż minimalna kwota zwrotu, tj. kwota stanowiąca równowartość w złotych polskich 10 euro wg średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP z dnia złożenia wniosku.
Zwrot akcyzy w księgach rachunkowych
Jak wynika z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Przyjmując, że zapłacona przy nabyciu pojazdów akcyza pierwotnie zwiększyła cenę nabycia (zakupu), w momencie ich zbycia wartość ta zostanie odniesiona w ciężar konta 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)". Tak więc zwrot akcyzy otrzymany wskutek dokonania WDT tych pojazdów, w naszej ocenie należy ująć na zmniejszenie wartości sprzedanych towarów, czyli po stronie Ma konta 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)".
W omawianej sytuacji w księgach rachunkowych można dokonać zapisów już w momencie złożenia wniosków o zwrot akcyzy. Wówczas wykazaną we wniosku kwotę akcyzy do zwrotu można ująć zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Kwota akcyzy do zwrotu od sprzedanych w ramach WDT samochodów), - Ma konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe". |
Następnie przyznaną kwotę zwrotu można zaksięgować:
- Wn konto 65, - Ma konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)". |
Ewentualną różnicę pomiędzy wnioskowaną kwotą zwrotu a kwotą przyznaną do zwrotu można zaksięgować:
- Wn/Ma konto 65, - Ma/Wn konto 22. |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|