Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 10 (346) z dnia 20.05.2013
Postępowanie kwalifikacyjne na biegłych rewidentów w 2013 r.
1. Zasady rekrutacji kandydatów na biegłych rewidentów
Osoby, które zamierzają rozpocząć jeszcze w tym roku postępowanie kwalifikacyjne zmierzające do uzyskania tytułu biegłego rewidenta, powinny złożyć komplet wymaganych dokumentów do 30 czerwca bieżącego roku. |
Warunkiem przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów jest złożenie:
- zgłoszenia o przystąpieniu do postępowania,
- kwestionariusza osobowego oraz fotografii, którą należy wkleić do kwestionariusza,
- odręcznie napisanego życiorysu.
Komplet wymaganych dokumentów należy przesłać w terminie do 30 czerwca 2013 r. do Komisji Egzaminacyjnej, Al. Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa.
Powyższe wynika z uchwały nr 1632/26/2013 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (KRBR) z dnia 12 marca 2013 r. w sprawie terminu składania zgłoszeń o przystąpieniu do postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów. Wzory formularzy zgłoszeniowych zamieszczone są na stronie internetowej Krajowej Izby Biegłych Rewidentów (KIBR): www.kibr.org.pl w zakładce "Kandydaci".
Szczegółowe warunki przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego, tryb i sposób przeprowadzania egzaminów, tryb i termin wnoszenia odwołań od wyników egzaminów oraz zasady odbywania praktyki i aplikacji określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz. U. z 2010 r. nr 6, poz. 36 ze zm.).
Jeśli zgłoszenie o przystąpieniu do postępowania kwalifikacyjnego nie spełniało wymagań formalnych lub nie dołączono do zgłoszenia wszystkich wymaganych dokumentów, komisja egzaminacyjna wezwie kandydata do uzupełnienia braków. Na ich uzupełnienie przewidziano 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
W przypadku gdy kandydat na biegłego rewidenta przejdzie pomyślnie proces rekrutacji, otrzymuje numer ewidencyjny, login i hasło do logowania się na stronach KIBR, a także indywidualny numer rachunku bankowego do dokonywania płatności na rzecz KIBR. Zwracamy uwagę, iż z dniem wejścia w życie (tj. 9 marca 2013 r.) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz. U. z 2013 r. poz. 251) - papierowe indeksy zostały zastąpione ewidencją, którą można prowadzić w formie elektronicznej lub papierowej, a na indywidualnym koncie internetowym na stronie KIBR kandydat na biegłego rewidenta ma dostęp do wyników swoich egzaminów.
W trakcie postępowania kwalifikacyjnego kandydat na biegłego rewidenta zobowiązany jest zdać 10 egzaminów pisemnych, zaliczyć roczną praktykę oraz dwuletnią aplikację, zdać ustny egzamin dyplomowy, następnie złożyć ślubowanie przed prezesem KRBR lub innym upoważnionym członkiem KRBR oraz złożyć wniosek do KRBR o wpis do rejestru biegłych rewidentów. |
Zwracamy uwagę, iż aktualne przepisy umożliwiają osobom nieposiadającym wyższego wykształcenia przystąpienie do egzaminów na biegłego rewidenta. Jednak do rejestru biegłych rewidentów taka osoba będzie wpisana dopiero po spełnieniu warunków określonych przepisami ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. nr 77, poz. 649 ze zm.), w tym między innymi warunku udokumentowania ukończenia studiów wyższych.
2. Egzaminy - terminy, opłaty, odwołania od wyników egzaminów
Kandydat na biegłego rewidenta otrzymuje pisemną informację od Komisji Egzaminacyjnej o zakwalifikowaniu do egzaminów. W piśmie Komisja podaje termin oraz miejsce przeprowadzenia egzaminu, zasady dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi i termin ogłoszenia wyników.
Warunkiem przystąpienia do egzaminów pisemnych jest wniesienie opłaty co najmniej na 30 dni przed terminem każdego egzaminu. Opłata za każdy egzamin pisemny wynosi 400 zł. Na dowodzie wpłaty za egzamin należy wpisać swoje imię i nazwisko, numer ewidencyjny, nazwę egzaminu i jego termin. Egzaminy pisemne składają się z czterech sesji egzaminacyjnych, z których każda obejmuje 2 albo 3 egzaminy. Zaliczenie egzaminów pisemnych z sesji I jest warunkiem przystąpienia do egzaminów z sesji II. Z kolei egzaminy z sesji II i III można zdawać łącznie, a ich zaliczenie warunkuje przystąpienie do egzaminów sesji IV. Każdy egzamin pisemny w danej sesji składa się z 2 albo 3 bloków tematycznych. Blok tematyczny zawiera od 10 do 40 pytań testowych oraz od 1 do 7 zadań sytuacyjnych. Warunkiem zdania egzaminu pisemnego jest uzyskanie co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego.
Dla każdego egzaminu pisemnego są ustalane - termin podstawowy oraz dwa terminy poprawkowe. Zasadniczo nieprzystąpienie do egzaminu, na który kandydat na biegłego rewidenta został zakwalifikowany jest równoznaczne z jego niezaliczeniem. Jeśli jednak nieobecność na egzaminie pisemnym (nie tylko w podstawowym jego terminie) wynikała z przyczyn losowych, choroby lub innych ważnych udokumentowanych przyczyn, a kandydat na biegłego rewidenta przedłoży Komisji Egzaminacyjnej w ciągu 7 dni kopię dokumentu potwierdzającego niemożność przystąpienia do egzaminu, to opłatę egzaminacyjną zalicza się na poczet egzaminu przeprowadzanego w terminie późniejszym.
Kandydat na biegłego rewidenta podczas egzaminów może korzystać z normatywów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, czyli uchwał, postanowień i stanowisk, standardów rachunkowości, standardów rewizji finansowej, wskazówek KIBR oraz z przepisów prawa ogłoszonych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy. |
W ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminów kandydatowi na biegłego rewidenta przysługuje prawo wniesienia pisemnego odwołania do Komisji Egzaminacyjnej. Komisja ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku od dnia jego otrzymania i niezwłocznie zawiadamia kandydata o jego rozstrzygnięciu również pisemnie. Ponadto na pisemny wniosek kandydata na biegłego rewidenta osoba ze składu egzaminacyjnego udostępnia do wglądu pracę egzaminacyjną w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu. Praca udostępniana jest tylko w siedzibie Komisji w obecności członka tej Komisji oraz pracownika KIBR.
Po odbyciu rocznej praktyki w zakresie rachunkowości, zdaniu wszystkich egzaminów pisemnych oraz odbyciu co najmniej dwuletniej aplikacji kandydat na biegłego rewidenta przystępuje do ustnego egzaminu dyplomowego. Opłata za egzamin dyplomowy wynosi 750 zł. Egzamin trwa nie dłużej jak 30 minut i polega na udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania zawarte w jednym z zestawów pytań wylosowanych przez kandydata na biegłego rewidenta.
Egzamin dyplomowy może być powtórzony czterokrotnie w terminach ustalonych przez Komisję Egzaminacyjną. Niezaliczenie egzaminu czterokrotnie skutkuje obowiązkiem ponownego odbycia aplikacji. Od wyniku egzaminu dyplomowego możliwe jest odwołanie na zasadach opisanych wcześniej w odniesieniu do egzaminów pisemnych.
Uwaga: Zgodnie z art. 115 ust. 3 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, dnia 6 czerwca 2013 r. kończy się okres obowiązywania wymagań kwalifikacyjnych dla osób, które rozpoczęły postępowanie kwalifikacyjne przed wejściem w życie ww. ustawy.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|