Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (365) z dnia 1.03.2014
Wykształcenie uprawniające do uzyskania certyfikatu księgowego bez egzaminu
Ukończyłam studia wyższe magisterskie na kierunku ekonomia menedżerska na wydziale nauk ekonomicznych uniwersytetu uprawnionego do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych. Pracuję na stanowisku głównego księgowego od 4 lat (pełny etat). Czy mogę ubiegać się o wydanie certyfikatu księgowego bez zdawania egzaminu?
Dla ustalenia czy posiadane przez Czytelniczkę wykształcenie uprawnia do uzyskania certyfikatu księgowego bez egzaminu należy rozstrzygnąć, czy były to studia o specjalności rachunkowość (nie wspomniano, o tym w pytaniu) lub innej specjalności, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość. Jeżeli Czytelniczka nie ukończyła studiów o specjalności rachunkowość, to nie spełnia wymaganego przepisami wykształcenia i nie będzie mogła uzyskać certyfikatu księgowego bez egzaminu, chyba że uzupełni swoje wykształcenie i ukończy odpowiednie studia podyplomowe. |
W świetle obowiązującego brzmienia art. 76b ustawy o rachunkowości, osoba fizyczna, która stara się o uzyskanie certyfikatu księgowego bez egzaminu, powinna:
a) posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
b) nie być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości,
c) posiadać trzyletnią praktykę w księgowości oraz odpowiednie wykształcenie określone w art. 76b ust. 1 pkt 3a lub 3b tej ustawy.
Wykształcenie, które pozwala obecnie na uzyskanie certyfikatu księgowego bez konieczności zdawania egzaminu, to wykształcenie:
- wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
- wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.
Wykaz jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych został opublikowany w obwieszczeniu Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia 31 maja 2010 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego wraz z określeniem nazw nadawanych stopni (Mon. Pol. nr 46, poz. 643). Wykaz ten zamieszczony jest również na stronie internetowej: www.ck.gov.pl w zakładce Nadawanie stopni/Jednostki uprawnione.
Dokumentem potwierdzającym posiadane wykształcenie może być oryginał dyplomu, odpis dyplomu lub świadectwa ukończenia studiów bądź urzędowo poświadczona kopia tych dokumentów.
W przypadku ukończenia specjalności innej niż rachunkowość, Czytelniczka powinna uzyskać dodatkowo zaświadczenie wydane przez uczelnię potwierdzające, że plan studiów i program kształcenia ukończonej specjalności odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość.
Zwracamy uwagę, że w art. 76b ust. 1 pkt 3a ustawy o rachunkowości nie wymieniono nazw innych specjalności, poza specjalnością "rachunkowość", które mogą stanowić o spełnieniu wymogu wykształcenia dla ubiegania się o certyfikat księgowy. Ustawa wskazuje jedynie, że w przypadku innej specjalności niż rachunkowość, plan studiów i program kształcenia musi odpowiadać wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość. Zasadniczo więc jedynie uczelnia jest w stanie ustalić, czy ukończona specjalność, jeśli była inna niż rachunkowość, odpowiada wymogom dla specjalności rachunkowość.
Uwaga: W zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych planowane są zmiany, o których pisaliśmy w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 4 z 20 lutego 2014 r. na str. 4-7 w artykule pt. "Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości - deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg".
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|