Gazeta Podatkowa nr 38 (1079) z dnia 12.05.2014
Obniżenie ceny towarów w ewidencji księgowej
Jednostka posiada partię towarów spożywczych, w stosunku do których postanowiła dokonać obniżenia cen ich sprzedaży ze względu na upływający termin ich przydatności do spożycia. Towary ewidencjonuje w stałych cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie ceny sprzedaży brutto, tj. łącznie z marżą i VAT należnym. W jaki sposób zdarzenie to ująć w księgach rachunkowych?
Trwała utrata wartości zachodzi wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadany towar handlowy nie przyniesie jednostce w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego wartość tych towarów (art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości). Odpis ten odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych (art. 34 ust. 5 ustawy o rachunkowości).
Upływ terminu przydatności do spożycia towarów handlowych jest przesłanką do stwierdzenia, iż nastąpiła trwała utrata ich wartości.
W księgach rachunkowych ujęcie skutków obniżenia ceny towarów uzależnione jest od tego, czy nowa, tj. obniżona, cena jest wyższa czy też niższa od ceny ich zakupu. Jeżeli nowa (obniżona) cena sprzedaży jest nadal wyższa od ceny zakupu, obniżenie ceny ma wpływ wyłącznie na zmianę ceny ewidencyjnej. W takiej sytuacji dokonana przecena powoduje obniżenie odchyleń od cen ewidencyjnych towarów z tytułu marży i z tytułu VAT. W ewidencji księgowej operację związaną z obniżką ceny towarów powyżej ceny zakupu można ująć następująco:
a) wyksięgowanie odchyleń z tytułu marży
- Wn konto 34-1 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów" (w analityce: Odchylenia z tytułu marży),
b) wyksięgowanie odchyleń z tytułu VAT
- Wn konto 34-1 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów" (w analityce: Odchylenia z tytułu VAT),
c) obniżenie ceny ewidencyjnej ogółem
- Ma konto 33 "Towary".
Jeśli nowa (obniżona) cena sprzedaży towarów jest niższa od ceny zakupu, wówczas zmniejszenie ceny wiąże się z obniżeniem odchyleń od cen ewidencyjnych z tytułu marży i z tytułu VAT i dokonaniem odpisu aktualizującego wartość towarów. W takim przypadku, oprócz księgowań związanych z obniżeniem odchyleń od cen ewidencyjnych towarów z tytułu marży i z tytułu VAT, należy dokonać w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych odpisu aktualizującego wartość tych towarów poniżej ceny zakupu. Odpis ten można zaksięgować zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 34-7 "Odpisy aktualizujące wartość towarów".
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|