Gazeta Podatkowa nr 47 (1088) z dnia 12.06.2014
Deregulacja zawodu księgowego, doradcy podatkowego i biegłego rewidenta
Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.
Na zasadach określonych w tej ustawie deregulacji podlegają zawody związane m.in. z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, doradztwem podatkowym czy badaniem sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów.
Zniesiony został obowiązek posiadania certyfikatu księgowego przez przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na mocy znowelizowanego art. 76 ust. 3 ustawy o rachunkowości działalność w tym zakresie będą mogli wykonywać wszyscy przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą dokonywane przez osoby, które:
1) mają pełną zdolność do czynności prawnych,
2) nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.
Przedsiębiorcy wykonujący działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą obowiązani, tak jak dotychczas, do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.
Nowelizacji uległy też przepisy ustawy o doradztwie podatkowym. Wynika z nich m.in., że zawodowe wykonywanie czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy (m.in. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w sądzie), zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych, w rozumieniu ustawy. Natomiast całkowitą deregulacją objęto wykonywanie czynności wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym, tj. m.in. prowadzenie ksiąg i ewidencji do celów podatkowych.
Wprowadzono także zmiany dotyczące praktyki zawodowej, skracając czas jej trwania z 2 lat do 6 miesięcy i znosząc obowiązek jej odbywania w urzędach i izbach skarbowych, w urzędach kontroli skarbowej.
Natomiast ze znowelizowanych przepisów ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz nadzorze publicznym wynika m.in. możliwość zaliczenia praktyki i aplikacji w razie posiadania co najmniej 15-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie rachunkowości, prawa i finansów. Wprowadzono także zmiany dotyczące obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, umożliwiając odbycie tego doskonalenia m.in. w ramach samokształcenia zawodowego.
Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych wejdzie w życiem, co do zasady, po upływie 60 dni od dnia jej ogłoszenia.
Na dzień oddania gazety do druku ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|