Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (867) z dnia 1.02.2015
Czynności w zakresie biura rachunkowego, które można wykonywać bez uprawnień
Proszę o wyjaśnienie kwestii uchylenia z dniem 10.08.2014 r. art. 76a ust. 2 ustawy o rachunkowości. Prowadzę biuro rachunkowe i większość moich klientów to małe firmy prowadzące książki podatkowe i ewidencje ryczałtowe. Czy po zmianie przepisów nadal będę mogła prowadzić w ich imieniu deklaracje podatkowe? Posiadam tylko uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie mam natomiast uprawnień doradcy podatkowego.
Po zmianach, jakie w ustawie o rachunkowości oraz w ustawie o doradztwie podatkowym zostały wprowadzone ustawą o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (ustawa deregulacyjna), prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz sporządzanie na rzecz klienta deklaracji podatkowych jest możliwe bez posiadania uprawnień doradcy podatkowego. |
W dniu 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, tzw. ustawa deregulacyjna, która m.in. wprowadziła zmiany do ustawy o rachunkowości oraz ustawy o doradztwie podatkowym.
Po deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i zaprzestaniu wydawania przez Ministra Finansów certyfikatu księgowego, usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości oraz posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Jednocześnie konsekwencją deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych jest uwolnienie części czynności wchodzących w zakres doradztwa podatkowego. W kompetencji licencjonowanych podmiotów, tj. doradców podatkowych oraz adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów, pozostało:
1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
2) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.
Natomiast prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych jest dostępne dla wszystkich, a nie tylko, jak było dotychczas, dla doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych, biegłych rewidentów oraz osób fizycznych posiadających certyfikat księgowy.
Klienci biura rachunkowego mogą udzielić pełnomocnictwa do podpisywania w ich imieniu deklaracji podatkowych. Unormowania zawarte w art. 80a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowią, że deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym, które stanowią, iż pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 137 § 1 w zw. z art. 80a § 4 Ordynacji podatkowej). Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Należy pamiętać, że udzielenie pełnomocnictwa obciążone jest opłatą skarbową w wysokości 17 zł.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|