Gazeta Podatkowa nr 22 (1167) z dnia 16.03.2015
Ewidencja odpisu aktualizującego należność
Posiadamy należność od kontrahenta, który znajduje się w upadłości. W jaki sposób zaksięgować na koniec 2014 r. odpis aktualizujący na tę należność? Prawdopodobnie w 2015 r. nastąpi częściowa redukcja długu. Jakich zapisów wówczas dokonać w księgach rachunkowych?
Nie rzadziej niż na dzień bilansowy należności wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty (czyli z ewentualnymi odsetkami), z zachowaniem zasady ostrożności. Tak wynika z art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości. Zasada ostrożności nakazuje m.in., aby przy wycenie uwzględniać utratę wartości aktywów. Jednostki mają więc obowiązek dokonać oceny stopnia prawdopodobieństwa zapłaty należności. Jeśli okaże się, że istnieją należności, których spłata przez dłużników jest zagrożona, należy wobec nich utworzyć na koniec roku odpisy aktualizujące.
Odpisów takich dokonuje się m.in. w odniesieniu do należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości (art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości). Są to bowiem należności obarczone ryzykiem niespłacalności. Odpisów należy dokonać do wysokości nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym.
W księgach rachunkowych odpisy aktualizujące należności zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych - zależnie od rodzaju należności, której odpis dotyczy (art. 35b ust. 2 ustawy o rachunkowości). Utworzenie odpisu można zaksięgować zapisem:
a) wartość należności głównej
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
b) odsetki za zwłokę
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
c) łączna kwota odpisu
- Ma konto 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności".
W bilansie odpisy aktualizujące pomniejszają wartość należności. Oznacza to, że należności, które zostały objęte 100% odpisem aktualizującym, nie podlegają ujawnieniu w bilansie, gdyż ich wartość bilansowa wynosi zero.
Jeśli w roku następnym wobec dłużnika nastąpi redukcja długu, umorzona należność będzie zmniejszała dokonane odpisy aktualizujące (art. 35b ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania w grudniu 2014 r. Księgowa wartość należności wynosi zero, gdyż w stosunku do niej utworzono odpis aktualizujący w wysokości 100% jej wartości. W związku z tym jednostka tej należności nie zaprezentuje w aktywach bilansu sporządzanego na dzień 31 grudnia 2014 r. Księgowania w marcu 2015 r. |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|