Gazeta Podatkowa nr 31 (1176) z dnia 16.04.2015
Ministerstwo Finansów wyjaśnia - Biura rachunkowe mogą być zwolnione z VAT ze względu na obroty
Podatnicy, drobni przedsiębiorcy, którzy uzyskują nieduże obroty (do 150.000 zł rocznie), nie muszą rozliczać VAT, mogą bowiem korzystać ze zwolnienia z VAT na mocy art. 113 ust. 1 oraz ust. 9 ustawy o VAT. Ze zwolnienia tego nie mogą jednak korzystać podatnicy świadczący usługi w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego). Tak wynika z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT.
Przepisy o VAT nie definiują pojęcia "doradztwa". Jeszcze do niedawna organy podatkowe uznawały, że należy tu odnieść się do definicji słownikowej, zgodnie z którą "doradzić" to "udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie". Organy w swoich wyjaśnieniach odwoływały się także do przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, określającej rodzaj czynności wchodzących w zakres doradztwa podatkowego. Na tej podstawie uznawały, że biura rachunkowe, które wykonują wyłącznie czynności księgowe, prowadzą księgi podatkowe, składają w imieniu klientów deklaracje itp., mogą korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty.
Problem z interpretacją tego pojęcia pojawił się od dnia 10 sierpnia 2014 r., po zmianie przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. Spowodowało to wątpliwości interpretacyjne, czy "usługi w zakresie doradztwa" mieszczą się w zakresie "czynności doradztwa podatkowego" (wymienionych w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym). Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 13 stycznia 2015 r. stanowiącym odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa wyjaśniło, że w związku ze zmianą przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego nie jest już uzależnione od posiadania określonych uprawnień czy też statusu podmiotu. W związku z tym uznało, że w przypadku świadczenia usług wskazanych w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym będzie miał zastosowanie art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT. Co oznacza, że podatnikom tym nie będzie przysługiwało prawo do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
W dniu 9 kwietnia 2015 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 w związku z wątpliwościami oraz rozbieżnościami interpretacyjnymi jakie pojawiły się po nowelizacji przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. Zgodnie z tą interpretacją, w sytuacji gdy podmiot świadczy wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzania (wypełniania) zeznań i deklaracji podatkowych, może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość sprzedaży.
W interpretacji tej wyjaśniono także, że u podatników tych obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej powstaje na zasadach ogólnych.
Dodatkowo, w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wyjaśniono, że podatnicy, którzy po zmianie omawianych przepisów zrezygnowali ze zwolnienia z VAT, a obecnie chcieliby powrócić do tego zwolnienia (wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali z tego zwolnienia), mogą to uczynić już od 1 maja br. Podatnicy powracający do zwolnienia podmiotowego od 1 maja br. powinni zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 8 maja 2015 r.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|