Gazeta Podatkowa nr 25 (1482) z dnia 26.03.2018
Rezerwy na nagrody jubileuszowe
W nowym regulaminie wynagradzania pracowników naszej jednostki jest zapis dotyczący nagród jubileuszowych. Będą one wypłacane pracownikom co 5 lat. Czy w księgach rachunkowych powinniśmy utworzyć rezerwy na takie nagrody? Koszty ujmujemy na kontach zespołu 4.
Rezerwy na nagrody jubileuszowe zaliczane są do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów są to kwoty kosztów jeszcze nieponiesionych, które zostały ujęte w kosztach bieżącego okresu sprawozdawczego, dla których zobowiązania powstaną w przyszłych okresach sprawozdawczych. Tworzy się je wówczas, gdy ich wartość ma istotny wpływ na sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy jednostki (art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości).
Przedsiębiorstwa dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych, a także przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana. Przewiduje tak art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten informuje również o tym, że zobowiązania ujęte jako bierne rozliczenia międzyokresowe i zasady ustalania ich wysokości powinny wynikać z uznanych zwyczajów handlowych.
Czytelnicy będą tworzyć rezerwy na nagrody jubileuszowe, jeżeli w ich jednostce spełnione zostaną jednocześnie dwa warunki. Pierwszym warunkiem będzie sytuacja, w której z przepisów prawa, układu pracy lub umów o pracę jednoznacznie wynika, że na pracodawcy ciąży obowiązek wypłaty nagród jubileuszowych. Natomiast drugi warunek to istotność kwot tych świadczeń, których nieuwzględnienie w sprawozdaniu finansowym zniekształciłoby obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
Na mocy art. 39 ust. 3 ustawy o rachunkowości odpisy biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
Utworzenie rezerwy na nagrody jubileuszowe w księgach rachunkowych, w jednostce prowadzącej ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4, może przebiegać zapisem:
- Wn konto 49 "Rozliczenie kosztów",
- Ma konto 64-1 "Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|