Gazeta Podatkowa nr 78 (2161) z dnia 26.09.2024
Ułatwienia w ewidencji kosztów rozliczanych w czasie
Spółka z o.o. koszty przyszłych okresów dotyczące np. całorocznych czynszów lub serwisów, ubezpieczeń majątkowych rozlicza za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Jakie uproszczenie ewidencyjne może stosować przy ich rozliczaniu, jeśli prowadzi pełny rachunek kosztów?
Czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów dokonuje się, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości - Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W miesiącu ich poniesienia koszty przyszłych okresów dotyczące działalności operacyjnej można księgować na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Wtedy w okresach, których dotyczą, odpisuje się je z konta 64-0 na odpowiednie konto kosztowe. Sposób ich rozliczania w jednostce powinien zostać wskazany w polityce rachunkowości. Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych najczęściej są dokonywane w równych ratach co miesiąc.
Gdy prowadzony jest pełny rachunek kosztów, rozliczenie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów może przebiegać zapisami:
1. Ujęcie kosztu na podstawie dowodu źródłowego:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów",
- Ma np. konto 21 "Rozrachunki z dostawcami", konto 24 "Pozostałe rozrachunki", konto 30 "Rozliczenie zakupu", konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS).
2. Przeniesienie kosztu do rozliczenia w czasie:
- Wn konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
3. Zarachowanie kosztu do okresu, którego dotyczy:
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 64-0.
Przy nieistotnej wartości kosztów przyszłych okresów, w ramach uproszczeń, można ich nie ujmować na koncie 64-0 i jednorazowo odpisać w koszty w miesiącu poniesienia. Takie ułatwienie stosuje się zazwyczaj do nieistotnych kosztów "mieszczących się" w jednym roku. Dotyczy to m.in. podatku od nieruchomości, rocznej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu, odpisu na ZFŚS.
Koszty podatkowe pośrednio związane z przychodami muszą być rozliczane w rachunku podatkowym na lata, których dotyczą. Dlatego w praktyce, gdy wartość kosztów przyszłych okresów odnosząca się do dwóch lub więcej lat obrotowych jest nieistotna, w księgach przyjmowane jest uproszczenie polegające na odstąpieniu od comiesięcznego rozliczania kosztów z konta 64-0 i rozliczeniu ich w koszty lat obrotowych, których dotyczą.
Można przyjąć uproszczenie ewidencyjne polegające na tym, że wstępne ujęcie kosztu na koncie 64-0 następuje bez zaksięgowania go w kosztach zespołu 4 (przykład). Co istotne, przy takiej uproszczonej ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, czyli pominięciu ich księgowania wstępnie na koncie zespołu 4, saldo konta 64-0 nie jest uwzględniane przy ustalaniu (sprawdzaniu) zmiany stanu produktów.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|