Gazeta Podatkowa nr 30 (1280) z dnia 14.04.2016
Jak rozliczyć w księgach przychód z najmu płatnego z góry?
Faktury z tytułu najmu wystawiamy za kwartał. Czynsz jest płatny za 3 miesiące z góry. Czy przychód ten należy rozliczyć w księgach rachunkowych odpowiednio do każdego miesiąca kwartału? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 999908)
TAK. Jeżeli zgodnie z umową najemca, na podstawie wystawionej faktury, opłaca czynsz za kwartał z góry, to w księgach rachunkowych przychód z tego tytułu należy rozliczać w czasie. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), do rozliczeń międzyokresowych przychodów, których dokonuje się z zachowaniem zasady ostrożności, zalicza się m.in. równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych. Do ewidencji takich przychodów służy konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów".
Jeśli najem nieruchomości jest usługą świadczoną w ramach podstawowej działalności jednostki, to przychody z tego tytułu odnosi się na konto 70-0 "Sprzedaż produktów" (w analityce: Sprzedaż usług najmu). Wówczas koszty z nią związane stanowią koszty działalności operacyjnej. Natomiast w przypadku, gdy jednostka okazjonalnie wynajmuje nieruchomości, to przychody, które z tego czerpie, może ujmować na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Wtedy koszty związane z tym najmem będzie odnosiła w ciężar konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Zatem wystawioną na początku kwartału fakturę za czynsz jednostka może ująć w księgach rachunkowych zapisem:
a) kwota brutto
- Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
b) VAT należny
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) kwota netto
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów".
Następnie odpowiednio w każdym miesiącu danego kwartału należy odpisać na konto przychodów część dotyczącą danego okresu. W przypadku gdy świadczenie usług najmu nie stanowi podstawowej działalności jednostki, to przychody dotyczące danego miesiąca można ująć następująco:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|