Gazeta Podatkowa nr 66 (1316) z dnia 18.08.2016
Koszt aprobaty technicznej w ujęciu księgowym
Ponieśliśmy koszty uzyskania aprobaty technicznej dla wyrobu budowlanego. Jest ona ważna przez okres 5 lat. Jak ująć ten koszt w księgach rachunkowych?
Aprobaty technicznej udziela się odpłatnie, na koszt wnioskodawcy, na czas określony dla wyrobu budowlanego, dla którego nie ustanowiono Polskiej Normy wyrobu, albo wyrobu budowlanego, którego właściwości użytkowe, odnoszące się do wymagań podstawowych, różnią się od właściwości określonych w Polskiej Normie wyrobu. Wynika to z art. 9 ust. 2 ustawy o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2014 r. poz. 883 ze zm.). Sposób udzielania aprobat technicznych reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie aprobat technicznych oraz jednostek organizacyjnych upoważnionych do ich wydawania (Dz. U. z 2014 r. poz. 1040). Aprobaty technicznej udziela jednostka aprobująca po przeprowadzeniu postępowania aprobującego, na wniosek zainteresowanego. Obowiązuje ona od dnia wydania. Jest wydawana na okres 5 lat, który może być przedłużony, na wniosek jej właściciela, bez przeprowadzania ponownego postępowania aprobacyjnego (§ 11 rozporządzenia).
W sytuacji gdy jednostka poniosła jednorazowo koszt uzyskania aprobaty technicznej dla wyrobu budowlanego na okres 5 lat, dotyczy on przyszłych okresów sprawozdawczych. Takie wydatki ujmuje się jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości, i odpisuje w koszty stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności. W przypadku opisanym w pytaniu koszt ten może być rozliczany w okresie 5 lat poprzez comiesięczne odpisy rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Gdyby koszt uzyskania aprobaty technicznej był w ocenie jednostki nieistotny i takie rozwiązanie przewidywałyby zasady (polityka) rachunkowości, można nie rozliczać go w koszty na poszczególne miesiące, tylko na lata, których dotyczy. W tym celu należałoby ustalić część kosztu dotyczącą danego roku i ująć ją w koszty pod datą pierwszego dnia tego roku obrotowego (z wyjątkiem roku uzyskania aprobaty technicznej, w którym odpowiednią część kosztu księguje się w miesiącu jej wydania).
Przy założeniu, że jednostka prowadzi ewidencję i rozliczanie kosztów na kontach zespołu 4 i 5, ujęcie kosztów związanych z uzyskaniem aprobaty technicznej na okres 5 lat może przebiegać w księgach rachunkowych następująco:
a) uzyskanie aprobaty technicznej
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty),
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
b) przeniesienie kosztów podlegających rozliczeniu w czasie
- Wn konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów",
c) zarachowanie kosztów podlegających rozliczeniu w czasie do bieżącego okresu sprawozdawczego
- Wn konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej",
- Ma konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów".
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|