Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (965) z dnia 20.10.2017
Zmniejszenie kwoty rozliczeń międzyokresowych kosztów
Za pośrednictwem konta 64 rozliczamy opłatę za ochronę naszego patentu (pierwotnie księgowaną Wn konto 64, Ma konto rozrachunkowe). Obecnie postanowiliśmy skrócić okres ochrony, w konsekwencji czego otrzymaliśmy zwrot opłaty za przyszłe okresy. Jak powinien przebiegać zapis na koncie 64? Czy zwrot taki rodzi jakieś skutki podatkowe?
Zwrot części kosztów podlegających rozliczeniu w czasie za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych kosztów należy ująć w ewidencji księgowej jako zmniejszenie strony debetowej konta 64 w korespondencji z kontem rozrachunkowym, np. 24.
Rozliczenie takie nie rodzi skutków podatkowych. |
Zgodnie z art. 39 ustawy o rachunkowości, jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
Jeżeli, na skutek zwrotu części wydatkowanych wcześniej środków, kwota pierwotnie zaewidencjonowana do rozliczenia w czasie na koncie 64 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" (w analityce: Tytuł - kosztów rozliczanych w czasie) zostaje zmniejszona oraz jednocześnie następuje skrócenie okresu rozliczenia tych kosztów, to kwotę zmniejszenia należy uwzględnić na koncie 64 oraz odpowiednim koncie rozrachunkowym (konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub 21 "Rozrachunki z dostawcami").
W księgach rachunkowych taką operację można zaewidencjonować następująco:
1) wpływ zwrotu części środków na rachunek bankowy jednostki: |
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący", - Ma konto 24 lub konto 21; |
2) zmniejszenie kwoty rozliczonej za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych kosztów: |
- Wn konto 24 lub konto 21, - Ma konto 64 (w analityce: Tytuł - kosztów rozliczanych w czasie). |
Zakładając, że w przypadku opisanym w pytaniu bilansowe rozliczenie kosztów było zgodne z rozliczeniem podatkowym, zmniejszenie kosztów rozliczanych w czasie pozostaje bez wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Koszty rozliczane za pośrednictwem konta 64 w części korygowanej nie były bowiem jeszcze zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W wyniku otrzymanego zwrotu następuje jedynie zmniejszenie kosztów aktywowanych na koncie 64, co skutkuje tym, że kwota tych kosztów (odpowiadająca wartości zmniejszenia) nie zostanie ani obecnie, ani w przyszłości zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|