Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 13 (325) z dnia 1.07.2012
Czy koszty ubezpieczenia i prowizji potrącone z udzielonego kredytu należy rozliczać w czasie?
Bank potrącił z udzielonego naszej jednostce kredytu obrotowego na działalność bieżącą koszty ubezpieczenia kredytu i prowizji. W jaki sposób ująć te koszty w księgach rachunkowych?
Ustawa o rachunkowości nie określa szczególnego sposobu rozliczania kosztów prowizji bankowych i kosztów związanych z ubezpieczeniem kredytu. Pewne wątpliwości mogą jednak powstać w związku z brzmieniem art. 39 ust. 4 tej ustawy. Przepis ten stanowi bowiem, że jeżeli zgodnie z umową wartość otrzymanych finansowych składników aktywów jest niższa od zobowiązania zapłaty za nie, w tym również z tytułu emitowanych przez jednostkę papierów wartościowych, to różnica stanowi czynne rozliczenie międzyokresowe kosztów, które odpisuje się w koszty finansowe w równych ratach, w ciągu okresu, na jaki zaciągnięto zobowiązanie.
Przepis art. 39 ust. 4 ustawy o rachunkowości będzie miał jednak zastosowanie jedynie w odniesieniu do kredytów, w których kwota objęta umową wpływa na rachunek bankowy pomniejszona o prowizję bądź ubezpieczenie. Jednak i w takim przypadku należy stosować zasadę istotności. Trudno bowiem uznać za zasadne rozliczanie w czasie kosztów prowizji bądź ubezpieczenia kwotowo niewielkich, a zatem nieistotnych. |
Nieistotne - z punktu widzenia jednostki - koszty prowizji i ubezpieczenia kredytu, potrącone przez bank z udzielonego na działalność bieżącą kredytu obrotowego, stanowić więc mogą koszt bilansowy w momencie poniesienia. Przy czym koszty te - jako związane z kredytem - należy zaliczyć do kosztów finansowych.
Jeśli jednak poniesione przez jednostkę koszty prowizji i ubezpieczenia kredytu obrotowego będą z punktu widzenia jednostki istotne, to wskazane jest rozliczać je w okresie, na jaki zaciągnięto kredyt zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy o rachunkowości. W zapisach księgowych wygląda to następująco:
1) potrącona przez bank prowizja i ubezpieczenie kredytu obrotowego: |
- Wn konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe", - Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe", |
2) rozliczenie prowizji i ubezpieczenia w części przypadającej na dany okres sprawozdawczy: |
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe", - Ma konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe". |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|