Gazeta Podatkowa nr 63 (1104) z dnia 7.08.2014
Zwrot składki OC z tytułu czasowego wycofania samochodu z ruchu w ewidencji księgowej
W kwietniu 2014 r. samochód ciężarowy został czasowo wycofany z ruchu. W lipcu br. zakład ubezpieczeń po zakończeniu okresu ubezpieczenia zwrócił nam 95% składki OC za okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Ubezpieczenie było zawarte na okres od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. i było rozliczane w czasie. Jakich zapisów dokonać w księgach rachunkowych, jeśli prowadzimy ewidencję kosztów tylko na kontach zespołu 4, a koszty rozliczamy w czasie w sposób uproszczony?
W sytuacji gdy jednostka czasowo wycofa pojazd z ruchu, może zwrócić się do zakładu ubezpieczeń o proporcjonalne obniżenie składki za ten okres (art. 8 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - Dz. U. z 2013 r. poz. 392 ze zm.). Należy pamiętać, że w tym okresie nadal trwa obowiązek ubezpieczenia i posiadacz pojazdu nadal korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Składka ubezpieczeniowa po uwzględnieniu przysługujących posiadaczowi pojazdu mechanicznego zniżek ulega obniżeniu nie mniej niż o 95%.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, koszty ubezpieczenia obejmowały dwa lata obrotowe. W związku z tym część kosztów dotycząca 2013 r. musiała być przyporządkowana do 2013 r., natomiast część dotycząca 2014 r. - do 2014 r. Skoro jednostka koszty ubezpieczenia rozliczała w czasie w sposób uproszczony, kosztów tych nie ujmowała na koncie rodzajowym w zespole 4, tylko od razu księgowała ich wartość na konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów", zapisem:
- Wn konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Następnie część kosztów dotycząca danego roku obrotowego była jednorazowo przeksięgowywana na konto kosztów rodzajowych następująco:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Pozostałe koszty rodzajowe),
- Ma konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
Ponieważ na dzień podjęcia decyzji o czasowym wycofaniu samochodu ciężarowego z ruchu, tj. w kwietniu 2014 r., kwota figurująca na koncie 64-0 była już całkowicie rozliczona, otrzymany przez jednostkę od zakładu ubezpieczeniowego zwrot składki można zaksięgować na dwa sposoby. Otóż jednostka może pozostawić w księgach rachunkowych 2014 r. koszt składki na koncie rodzajowym w pełnej wysokości, natomiast zwróconą przez zakład ubezpieczeń składkę zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych (przykład 1).
Drugim sposobem ewidencyjnym jest zmniejszenie o wartość zwróconej składki ubezpieczeniowej kosztów działalności operacyjnej na koncie 40. Wówczas otrzymanej kwoty nie zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych (przykład 2), lecz ujmuje księgowaniem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Pozostałe koszty rodzajowe).
Przykład 1 Założenia
Dekretacja
Księgowania Przykład 2 Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|