Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (854) z dnia 20.09.2014
Remont dachu rozliczany w czasie
Nasza spółka z o.o. wyremontowała dach na budynku biurowym. Koszt tego remontu był wysoki. Wiemy, że koszty remontu są zaliczane do kosztów bieżącego okresu. Czy w związku z tym powinniśmy rozliczać koszt tego remontu w czasie i czy może to być okres 5 lat?
Do rozliczania w czasie kwalifikują się - z uwagi na charakter - remonty kapitalne i średnie. A zatem koszty remontu dachu budynku biurowego, o których mowa w pytaniu, powinny być odnoszone na wynik finansowy przez określony czas. Decyzję o okresie dokonywania rozliczenia w czasie tych kosztów podejmuje kierownik jednostki. |
Konieczność dokonywania przez jednostki czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów wynika wprost z przepisów ustawy o rachunkowości. Regulacje art. 39 stanowią, iż jednostki dokonują takich rozliczeń, jeżeli koszty dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych. Mają one miejsce wówczas, jeżeli moment poniesienia kosztu wyprzedza znacznie jego wpływ na efekty w postaci przychodów. W praktyce oznacza to, iż część kosztów przypadająca na przyszłe okresy sprawozdawcze podlega aktywowaniu (ujęciu w aktywach bilansu) i jest odnoszona w koszty następnych okresów sprawozdawczych.
Czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów dokonuje się w stosunku do kosztów prostych działalności operacyjnej jednostki oraz kosztów finansowych. Nie dokonuje się takich rozliczeń w przypadku pozostałych kosztów operacyjnych oraz strat nadzwyczajnych, bowiem koszty te ujmuje się w wyniku finansowym - zgodnie z zasadą ostrożności - bez względu na jego wysokość; podlegają one zatem ujęciu w wyniku finansowym w okresie sprawozdawczym, w którym zostały poniesione.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.
W świetle powyższego, do rozliczania w czasie kwalifikują się zatem remonty kapitalne i średnie (nie zaś remonty bieżące i naprawy niemające znamion ulepszenia - w znaczeniu art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Skutki większych remontów są widoczne w dłuższym czasie po ich przeprowadzeniu i wymagają rozliczenia w czasie dłuższym niż rok; dlatego taki remont przynosi korzyści uzasadniające zaliczenie go do aktywów. O tym, czy remont ma charakter kapitalny, średni czy też jest remontem bieżącym lub ulepszeniem, decyduje zakres wykonanych prac i osiągniętych efektów. Stosując uproszczenie można przyjąć, iż remont rozliczany w czasie przekracza np. 30% wartości początkowej remontowanego środka trwałego. Rozliczenie kosztów remontu powinno następować od miesiąca następującego po miesiącu przeprowadzenia remontu do miesiąca kończącego przyjęty okres rozliczenia. Oznacza to, że wskazane jest, aby koszty remontu dachu, o którym mowa w pytaniu, były rozliczane w księgach rachunkowych w czasie, za pomocą konta 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów".
A zatem ewidencja kosztów remontu dachu w budynku biurowym będzie następująca (przy założeniu, że jednostka rozlicza koszty tylko na kontach zespołu 5):
1) poniesione koszty z tytułu remontu: |
- Wn konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów" (w analityce: Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów), - Ma konto w zespole 1,2; |
2) odpis aktywowanych kosztów przypadających na dany okres sprawozdawczy: |
- Wn konto 55 "Koszty ogólnego zarządu", - Ma konto 64 (w analityce: Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów). |
Natomiast jeżeli chodzi o okres dokonywania takiego rozliczenia, to decyzję w tym zakresie podejmuje kierownik jednostki, uwzględniając charakter poniesionych kosztów oraz praktyczną konieczność wykonywania takich remontów na przestrzeni lat. W naszej ocenie - może być to okres 5 lat, o którym mowa w pytaniu.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Rozliczenia międzyokresowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|