Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (888) z dnia 1.09.2015
Wartość początkowa nieruchomości nabytej w drodze darowizny od małżonka
Wartość początkową nieruchomości otrzymanej od męża będzie stanowiła wartość wynikająca z umowy darowizny, nie wyższa jednak od jej wartości rynkowej. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 sierpnia 2015 r., nr IBPB-1-1/4511-102/15/ZK)
Podatniczka nabyła od małżonka, z którym pozostaje w rozdzielności majątkowej, prawo własności nieruchomości, stanowiące niezabudowaną działkę gruntową. Nieruchomość należała do osobistego majątku męża. Podatniczka wprowadziła ją do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ustalając jej wartość początkową jako równowartość wartości rynkowej z dnia nabycia, nie wyższej od określonej w umowie darowizny. Wartość rynkowa przedmiotu darowizny wykazana w umowie została ustalona w oparciu o operat szacunkowy rzeczoznawcy majątkowego.
Na przedmiotowej działce realizowana będzie budowa nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem, ewentualnie sprzedaż.
W związku z powyższym zadano pytanie: Czy przyjęcie za wartość początkową środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny, wartości rynkowej z dnia nabycia, nie wyższej niż określona w umowie darowizny, jest prawidłowe?
Zdaniem podatniczki, przyjęcie za wartość początkową otrzymanej działki jej wartości rynkowej wynikającej z umowy darowizny należało uznać za prawidłowe.
Z takim stanowiskiem zgodził się również organ podatkowy, wskazując jednocześnie, że stosownie do art. 22c pkt 1 ustawy o PDOF, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów - zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Organ zwrócił dodatkowo uwagę, że składnik majątku może zostać zaliczony do środków trwałych, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
- stanowi on własność lub współwłasność podatnika,
- został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany okres używania tego składnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok (decyzja w tym względzie należy do podatnika),
- składnik ten jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 ww. ustawy.
Według organu podatkowego stwierdzić należy, że:
"(...) zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartością początkową wskazanego we wniosku składnika majątku (o ile będzie on spełniał wskazane kryteria pozwalające na uznanie go za środek trwały w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej), będzie jego wartość wynikająca z umowy darowizny, nie wyższa od jego wartości rynkowej. (...)"
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|