Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 4 (604) z dnia 20.02.2024
Metoda oraz termin inwentaryzacji licencji zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych
Rok obrotowy naszej spółki zakończy się 31 marca 2024 r. Wśród wartości niematerialnych i prawnych jakie posiadamy są wyłącznie licencje. Czy inwentaryzację licencji można rozpocząć w ostatnim kwartale roku obrotowego, czy też należy ją przeprowadzić na dzień bilansowy? Jaką metodą inwentaryzuje się wartości niematerialne i prawne?
Wartości niematerialne i prawne inwentaryzuje się drogą weryfikacji, którą należy przeprowadzić na ostatni dzień każdego roku obrotowego. |
Ustawa o rachunkowości wyróżnia trzy metody inwentaryzacji, tj. spis z natury, potwierdzenia sald oraz inwentaryzację drogą porównania danych ewidencji z dokumentacją i ich weryfikacji (tzw. metoda weryfikacji). Poszczególne metody inwentaryzacji przypisane są w ustawie konkretnym aktywom i pasywom.
Z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości wynika, że aktywa inne niż wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 1 i 2 tej ustawy, czyli m.in. wartości niematerialne i prawne, inwentaryzuje się drogą weryfikacji na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Należy zaznaczyć, że w odniesieniu do inwentaryzacji w drodze weryfikacji nie ma zastosowania zasada określona w art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości, według której inwentaryzację można rozpocząć na 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończyć do 15 dnia następnego roku, a ustalenie stanu nastąpi przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury lub potwierdzenia salda - przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły między datą spisu lub potwierdzenia a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym.
Inwentaryzacja w drodze weryfikacji polega na sprawdzeniu poprawności i realności każdego salda aktywów i pasywów objętego tą metodą inwentaryzacji poprzez jego porównanie z dokumentami stanowiącymi podstawę zapisów w księgach rachunkowych na właściwych kontach oraz porównanie zapisów ze stanem faktycznym.
Weryfikacja praw majątkowych zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych (tu: licencji) polega na sprawdzeniu, czy jednostka dysponuje dokumentami potwierdzającymi jej tytuł do praw, czy w ciągu okresu nastąpiły zmiany w tym zakresie, a w konsekwencji - czy w księgach prawidłowo wykazano wartość praw. Wszystkie przeprowadzone w trakcie inwentaryzacji czynności wymagają odpowiedniego udokumentowania. W praktyce na zakończenie inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych przeprowadzonej metodą weryfikacji sporządza się protokół, który stanowi potwierdzenie jej przeprowadzenia oraz dostarcza informacji o jej wynikach.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|