Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (928) z dnia 10.10.2016
Wartość początkowa oraz amortyzacja logo otrzymanego w formie darowizny - interpretacja organu podatkowego
Wartość początkowa wartości niematerialnej i prawnej (w postaci autorskiego prawa majątkowego do logo słowno-graficznego) otrzymanej w drodze darowizny powinna zostać ustalona według wartości określonej w umowie darowizny, lecz nie wyższej niż wartość rynkowa. Logo nabyte w drodze darowizny stanowi podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną. Dokonywane odpisy amortyzacyjne podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wspólnika stosownie do posiadanego udziału w zyskach spółki osobowej. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 sierpnia 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.483.2016.2.MAP)
Stan faktyczny i stanowisko podatnika
Podatniczka zamierzała dokonać na rzecz spółki komandytowej darowizny logo słowno-graficznego. Logo to nie zostało zarejestrowane jako znak towarowy, jednak było chronione, jako prawo autorskie (osobiste i majątkowe).
Przed dokonaniem darowizny miała zostać przeprowadzona wycena wartości rynkowej logo. Spółka komandytowa miała wykorzystywać logo na potrzeby związane z prowadzoną działalnością przez okres dłuższy niż rok.
W związku z powyższym podatniczka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:
- Jak ustalić wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci autorskich praw majątkowych do logo słowno-graficznego otrzymanego przez spółkę w formie darowizny?
- Czy będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od autorskich praw majątkowych do logo słowno-graficznego otrzymanych przez spółkę w darowiźnie, stosownie do przypadającego jej udziału w zysku?
Zdaniem podatniczki, otrzymane w formie darowizny przez spółkę komandytową autorskie prawo majątkowe do logo podlegać będzie amortyzacji, zgodnie z przepisami ustawy o PDOF. Wartość początkowa logo powinna zostać ustalona według wartości określonej w umowie darowizny, lecz nie wyższej niż wartość rynkowa. Jednocześnie, podatniczka - ze względu na brak podmiotowości podatkowej spółki komandytowej - uprawniona będzie do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych proporcjonalnie do przypadającego jej udziału w zysku spółki.
Stanowisko organu podatkowego
W odpowiedzi organ podatkowy uznał stanowisko podatniczki za prawidłowe. Jednocześnie przypomniał, że ustawa o PDOF w art. 22b ust. 1 przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, na nabycie których wydatki powinny być rozpoznawane jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że prawa, które nie zostały wymienione wprost w tej ustawie jako wartości niematerialne i prawne, nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii. Tym samym, nie podlegają amortyzacji.
Zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe. |
Prawa, o których mowa w ww. przepisie, normuje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.).
W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
W szczególności - zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy - przedmiotem prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
W analizowanej sprawie logo słowno-graficzne, będące przedmiotem prawa autorskiego, stanowi utwór w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dlatego też stanowi podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną.
Jak stwierdził organ podatkowy: "(...) Wnioskodawczyni będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej autorskiego prawa majątkowego w postaci logo słowno-graficznego (stanowiącego wartość niematerialną i prawną) nabytego w drodze umowy darowizny przez Spółkę komandytową, ustalonej wg wartości określonej w umowie darowizny, nie wyższej jednak niż jej wartość rynkowa. Jako wspólnik Spółki komandytowej, począwszy od miesiąca, następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie logo słowno-graficznego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, Wnioskodawczyni będzie uprawniona do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od ww. wartości niematerialnej i prawnej do kosztów uzyskania przychodów, stosownie do posiadanego udziału w zyskach tej Spółki. (...)"
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|