Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 24 (432) z dnia 20.12.2016
Czy opłaty rejestracyjne zwiększają wartość początkową samochodu?
Spółka zakupiła samochód osobowy na potrzeby związane z własną działalnością gospodarczą. Czy opłaty rejestracyjne wpłyną na wartość początkową tego pojazdu?
Opłatę za dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne uwzględnia się przy ustalaniu wartości początkowej nowego samochodu osobowego. |
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Są to między innymi - obok nieruchomości, maszyn, urządzeń - także środki transportu.
Środki trwałe ujmuje się w księgach rachunkowych w ich wartości początkowej. Wartością początkową, w przypadku zakupu samochodu, będzie jego cena nabycia. Cena nabycia to - według ustawy o rachunkowości - cena zakupu składnika aktywów obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski (zob. art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Cena nabycia środków trwałych obejmuje ponadto - na podstawie art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości - ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym także koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu. Ważne jest zatem określenie daty przyjęcia samochodu do używania, bowiem wszystkie koszty poniesione w celu doprowadzenia środka trwałego do stanu używalności przed wprowadzeniem do używania, zwiększą jego wartość początkową.
W myśl definicji, którą podaje ustawa o rachunkowości, aby składnik aktywów trwałych uznano za środek trwały, musi on być kompletny i zdatny do użytku. Nie można zatem uznać pojazdu samochodowego za zdatny i kompletny do użytku, jeżeli nie jest zarejestrowany, a tym samym dopuszczony do ruchu. W związku z powyższym opłaty rejestracyjne stanowią element wartości początkowej środka transportu.
www.PoradnikKsiegowego.pl - Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|